USA ostrzegają Pekin przed wsparciem Rosji. Za zamkniętymi drzwiami informują o konsekwencjach

Doradca prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział, że gdyby Chiny zdecydowały się na dostarczanie Rosji sprzętu wojskowego, to poniosą tego poważne konsekwencje. Zastrzegł przy tym, że na razie Pekin nie zdecydował się na taki krok.

- Pekin będzie sam podejmował decyzje o tym, jak postępować i czy dostarczać wsparcie wojskowe, ale jeśli zdecyduje się na taki krok, to będzie to dla nich kosztowne - ostrzegł Jake Sullivan na antenie stacji CNN.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dniepr. Odwiedziliśmy blok, w który w styczniu uderzyła rosyjska rakieta

W telewizji ABC Sullivan mówił z kolei, że choć do tej pory Chiny nie podjęły decyzji o wysłaniu sprzętu wojskowego Rosji, to też nie wykluczyły tej możliwości. Jak dodał, amerykańscy dyplomaci za zamkniętymi drzwiami poinformowali Chińczyków, jakie mogłyby być konsekwencje takiego kroku.

W ostatnich dniach przedstawiciele władz USA i innych krajów NATO ostrzegali Chiny przed dostarczaniem Rosji sprzętu wojskowego. Dyrektor CIA William Burns przekazał, że pewne jest, iż Chińczycy rozważają taki ruch, choć decyzja jeszcze nie zapadła.

Wojna w Ukrainie. Pekin przedstawił 12-punktowy "plan pokojowy"

W piątek Chiny wezwały wszystkie strony wojny na Ukrainie do zaprzestania działań zbrojnych. W swoim 12-punktowym planie pokojowym Pekin podkreślił, że konieczne jest rozpoczęcie negocjacji, zniesienie jednostronnych sankcji oraz zagwarantowanie eksportu ukraińskiego zboża. Jednocześnie chińskie władze konsekwentnie nie określają rosyjskiej agresji na Ukrainę mianem wojny.

W dokumencie przeciwstawiono się użyciu broni nuklearnej, wezwano też do zawieszenia broni i podjęcia dialogu przez Rosję i Ukrainę. Chiny proponują porzucenie „zimnowojennej mentalności", co miałoby oznaczać, że „bezpieczeństwo jednego z państw nie powinno być osiągnięte kosztem innego" lub „wskutek rozwoju paktów militarnych".

Zachód nie ufa Chinom. "Nie są zbyt wiarygodne"

Sekretarz generalny NATO z rezerwą przyjął chiński plan pokojowy w sprawie Ukrainy. Jens Stoltenberg powiedział w stolicy Estonii Tallinie, że Chiny nie są zbyt wiarygodne, bo nie były dotąd w stanie potępić nielegalnej inwazji przeciwko Ukrainie. Przypomniał, że na kilka dni przed inwazją Chiny zawarły porozumienie z Rosją.

Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że Pekin nie przedstawił planu pokojowego, a jedynie pewne założenia. - Trzeba je widzieć na określonym tle i to jest tło, w którym Chiny już opowiedziały się po jednej ze stron, deklarując przyjaźń z Rosją - powiedziała Ursula von der Leyen.

Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii - przez >>stronę PCPM albo przez >>zbiórkę na Facebooku.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: