Agora przejmuje Eurozet. To nadawca Radia ZET. Jest wyrok sądu i od razu informacja o transakcji

Agora może przejąć kontrolę nad spółką Eurozet, nadawcą Radia ZET. Wyrok, który zapadł w tej sprawie w poniedziałek, jest prawomocny. Jednocześnie Agora poinformowała, że posiada już pakiet kontrolny nad Eurozetem.

Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał pozytywny dla Agory ws. możliwy przejęcia spółki Eurozet, nadawcy Radia ZET. Sąd utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji. To oznacza, że nic nie stało już formalnie na przeszkodzie dla transakcji. W ślad za tym Agora sfinalizowała od razu największą w swojej historii inwestycję w media i stała się właścicielem kontrolnego pakietu udziałów Eurozetu.

Agora przejmuje spółkę Eurozet. Decyzja UOKiK uchylona

Przypomnijmy, że w styczniu 2021 r. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję bezwarunkowo zakazującą przejęcia spółki Eurozet przez Agorę. Spółka odwołała się od tej decyzji i w maju Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zmienił w całości decyzję prezesa UOKiK. Tym razem ten odwołał się od tego wyroku. Teraz warszawski Sąd Apelacyjny ostatecznie uznał w tym sporze racje Agory.

Prezes UOKiK zakazując Agorze przejęcia Eurozet stwierdził, że w wyniku koncentracji powstałaby silna grupa radiowa, mogąca ograniczać konkurencję na rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych. Agora nie zgadzała się merytorycznie z tą decyzją.

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Agora kupuje Eurozet, bogate plany na przyszłość

W 2019 r. Agora przejęła za 130 mln zł 40 proc. udziałów w spółce Eurozet. Resztę objął czeski fundusz SFS Ventures. Jednocześnie Agora posiadała (na mocy niedawnych aneksów do umowy), dwie opcje call zakupu pozostałych udziałów w Eurozecie - jednej, aby wejść w posiadanie pakietu kontrolnego nad spółką oraz drugą, aby przejąć resztę udziałów. 

Z tej pierwszej opcji Agora zdecydowała się skorzystać bezpośrednio po poniedziałkowym wyroku Sądu Apelacyjnego i zawarła umowę z SFS Ventures. Nabyła 110 udziałów w Eurozecie, stanowiących 11 proc. kapitału zakładowego i dających 11 proc. ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu wspólników Eurozet. Zgodnie z umową zapłaciła za to blisko 9,2 mln euro. Tym samym Agora posiada już 51 proc. udziałów w spółce Eurozet i formalnie przejęła nad nią kontrolę.

Dzięki połączeniu sił Grupy Radiowej Agory i Eurozetu jako drugi największy nadawca w Polsce stajemy teraz do rywalizacji o pozycję lidera polskiego rynku radiowego 

- zapowiada Bartosz Hojka, prezes Agory. Zapowiada, że przejęcie Eurozetu "to nie finał, ale kolejny krok w strategicznym planie Agory, którym jest osiągnięcie pozycji numer 1 na rynku radiowym w Polsce pod względem słuchalności i sprzedaży". Agora plan działań zmierzających do połączenia sił Grupy Radiowej Agory i Eurozetu ma ogłosić niebawem.

Do Agory dotychczas należały radia: TOK FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda i Rock Radio. Spółka jest też właścicielem portalu Gazeta.pl, "Gazety Wyborczej", sieci kin Helios, producenta i dystrybutora filmowego NEXT FILM czy spółki AMS, działającej w branży reklamy zewnętrznej.

W portfolio Eurozet jest z kolei pięć rozgłośni: Radio ZET, Antyradio, Chillizet, Meloradio i Radio Plus. Spółka posiada także kilka serwisów internetowych, producenta reklam Studio ZET, a także Eurozet Live - markę dedykowaną projektom cross-mediowym, marketingowi miejsc i wydarzeń.

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: