Wielka Brytania i UE z przełomowym porozumieniem. Chodzi o handel po brexicie

Unia Europejska i rząd Wielkiej Brytanii osiągnęły porozumienie w sprawie Irlandii Północnej. Chodzi o Protokół Irlandii Północnej, który po brexicie utrudniał handel między Wielką Brytanią a UE. Nowa umowa "Windsor Framework" została określona jako przełomowa.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyli w poniedziałek do zamku w Windsorze. Podczas konferencji prasowej przedstawiono szczegóły na temat porozumienia w sprawie Irlandii Północnej.

Sklepy w Wielkiej Brytanii wprowadziły limity na zakup warzyw i owoców Zamiast warzyw puste półki. Brytyjskie sklepy racjonują sprzedaż

Unia Europejska, Wielka Brytania i brexit. Ogłoszono nową umowę - Windsor Framework

Rishi Sunak powiedział, że dokonano "decydującego przełomu" w tej kwestii. - Dzisiejsze porozumienie ma zachować delikatną równowagę i wyznaczać nową drogę dla mieszkańców Irlandii Północnej - mówił. Dodał, że tzw. Protokół Irlandii Północnej będzie teraz określany jako "Windsor Framework", a dzisiejsza umowa oznacza "nowy rozdział" w stosunkach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i ma zakończyć niepewność mieszkańców Irlandii Północnej.

Brytyjski premier wyjaśnił, co daje nowa umowa. - Po pierwsze, dzisiejsza umowa zapewnia płynny przepływ handlu w Wielkiej Brytanii - mówił Sunak. - Towary przeznaczone do Irlandii Północnej będą przemieszczać się nowym zielonym pasem - wskazał. Rishi Sunak dodał z kolei, że pas czerwony byłby przeznaczony dla towarów przewożonych do UE.

- Położymy kres sytuacji, w której żywność wyprodukowana zgodnie z przepisami Wielkiej Brytanii nie mogła być wysyłana i sprzedawana w Irlandii Północnej. Oznacza to, że jeśli żywność jest dostępna na półkach supermarketów w Wielkiej Brytanii, to będzie dostępna również w supermarkecie w Irlandii Północnej - zapewnił premier Wielkiej Brytanii.

Londyn, Wielka Brytania. Wielka Brytania wpadnie w recesję jako jedyna z dużych gospodarek

Po drugie, nowa umowa ma chronić miejsce pozycję Irlandii Północnej w Unii Europejskiej. Tekst prawny protokołu został zmieniony, aby zapewnić możliwość wprowadzenia krytycznych zmian w podatku VAT i akcyzie dla całej Wielkiej Brytanii. - Po trzecie, dzisiejsza umowa chroni suwerenność narodu irlandzkiego - podkreślał Rishi Sunak.

Jedyne prawo UE, które ma zastosowanie w Irlandii Północnej w ramach Windsor Framework, to minimum niezbędne do uniknięcia twardej granicy z Irlandią i umożliwienia północnoirlandzkim przedsiębiorstwom dalszego dostępu do rynku UE

- powiedział.

Rishi Sunak ogłosił również, że wynegocjowana umowa pozwoli Irlandii Północnej zawetować stosowanie nowych przepisów UE. - Ustanowi to jasny proces, dzięki któremu demokratycznie wybrani będą mogli zaciągnąć hamulec awaryjny w celu wprowadzenia zmian w unijnych przepisach dotyczących towarów, które miałyby znaczący i trwały wpływ na życie codzienne - wyjaśnił brytyjski premier i dodał, że rząd Wielkiej Brytanii będzie miał prawo weta, jeśli "hamulec" zostanie zaciągnięty.

Obecna na konferencji prasowej szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła: "Dziś możemy być dumni z tego, że wywiązaliśmy się ze zobowiązań podjętych podczas negocjacji w sprawie brexitu". Potwierdziła, że tzw. Windsor Framework to "nowy rozdział" w stosunkach Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. - Uzgodniliśmy solidne zabezpieczenia, które będą chronić integralność jednolitego rynku UE - podkreśliła.

Wielka Brytania - zdjęcie ilustracyjne Brexit to pomyłka. Takich wyników sondażu nie było od czerwca 2016 r.

Wielka Brytania. Windsor Framework już ma swoich przeciwników

Nowe porozumienie ma między innymi zmniejszyć obciążenia biurokratyczne, jakie pojawiły się w regionie po brexicie. Protokół Irlandii Północnej został wynegocjowany przez rząd Borisa Johnsona i ustalał zasady specjalnego statusu, jakim zapalny rejon świata miał się cieszyć po rozstaniu Królestwa z Unią. Nowe porozumienie modyfikuje te warunki, ale nie usuwa odmiennego statusu prawnego Irlandii Północnej w stosunku do Wielkiej Brytanii (Anglii, Walii i Szkocji). Statusu, przeciw któremu protestuje część polityków: w regionie i w Partii Konserwatywnej.

Premier Sunak musi się liczyć z oporem politycznym, którego skalę dopiero poznamy. Treść umowy niepokoi członków DUP - unionistycznej partii w Irlandii Północnej, a także prawego skrzydła Partii Konserwatywnej. Niezadowoleni oni byli także z dotychczasowego kształtu porozumienia. Unioniści w proteście paraliżują obecnie działania regionalnego rządu w Belfaście. Zasady Porozumienia Wielkopiątkowego z 1998 roku mówią, że regionem muszą razem rządzić przedstawiciele unioniści i republikanie. DUP bojkotuje egzekutywę.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała Wielka Brytania pod panowaniem Karola III?
Więcej o: