"Po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia i analizie stanowiska Sądu Apelacyjnego urząd rozważy złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego" - czytamy we wpisie na Twitterze. Sprawa sięga stycznia 2021 roku, gdy prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał decyzję bezwarunkowo zakazującą przejęcia spółki Eurozet przez Agorę.
Prezes Tomasz Chróstny tłumaczył, że w wyniku tej transakcji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej.
Agora nie zgadzała się merytorycznie z decyzją UOKiK i odwołała się od niej. Następnie w maju 2021 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) zmienił w całości decyzję prezesa UOKiK, który odwołał się od tego wyroku. W poniedziałek warszawski Sąd Apelacyjny ostatecznie uznał w tym sporze racje Agory.
W 2019 roku Agora przejęła za 130 mln zł 40 proc. udziałów w spółce Eurozet. Resztę objął czeski fundusz SFS Ventures. Jednocześnie Agora posiadała (na mocy niedawnych aneksów do umowy), dwie opcje call zakupu pozostałych udziałów w Eurozecie - jednej, aby wejść w posiadanie pakietu kontrolnego nad spółką oraz drugą, aby przejąć resztę udziałów.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Z tej pierwszej opcji Agora zdecydowała się skorzystać bezpośrednio po poniedziałkowym wyroku Sądu Apelacyjnego i zawarła umowę z SFS Ventures. Nabyła 110 udziałów w Eurozecie, stanowiących 11 proc. kapitału zakładowego i dających 11 proc. ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu wspólników Eurozet. Zgodnie z umową zapłaciła za to blisko 9,2 mln euro. Tym samym Agora posiada już 51 proc. udziałów w spółce Eurozet i formalnie przejęła nad nią kontrolę.
Dzięki połączeniu sił Grupy Radiowej Agory i Eurozetu jako drugi co do wielkości nadawca w Polsce stajemy teraz do rywalizacji o pozycję lidera polskiego rynku radiowego
- zapowiada Bartosz Hojka, prezes Agory. Mówi, że przejęcie Eurozetu "to nie finał, ale kolejny krok w strategicznym planie Agory, którym jest osiągnięcie pozycji numer 1 na rynku radiowym w Polsce pod względem słuchalności i sprzedaży". Agora plan działań zmierzających do połączenia sił Grupy Radiowej Agory i Eurozetu ma ogłosić niebawem.
Do Agory dotychczas należały radia: TOK FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda i Rock Radio. Spółka jest też właścicielem portalu Gazeta.pl, "Gazety Wyborczej", sieci kin Helios, producenta i dystrybutora filmowego NEXT FILM czy spółki AMS, działającej w branży reklamy zewnętrznej.
W portfolio Eurozet jest z kolei pięć rozgłośni: Radio ZET, Antyradio, Chillizet, Meloradio i Radio Plus. Spółka posiada także kilka serwisów internetowych, producenta reklam Studio ZET, a także Eurozet Live - markę dedykowaną projektom cross-mediowym, marketingowi miejsc i wydarzeń.