OECD: Polska powinna podwyższyć i wyrównać wiek emerytalny. Albo zmniejszyć świadczenia

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju rekomenduje Polsce m.in. stopniowe podwyższanie i wyrównanie wieku emerytalnego kobiet oraz mężczyzn zgodnie ze wzrostem oczekiwanej długości życia w dobrym zdrowiu. W ocenie OECD brak działań w tym obszarze spowoduje konieczność obniżenia świadczeń emerytalnych w przyszłości.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport z przeglądu gospodarczego Polski (Economic Survey Poland 2023). Według prognoz OECD wzrost gospodarczy Polski wyhamuje w tym roku do 0,9 procent PKB, a w 2024 roku wzrośnie do 2,4 procent.

W raporcie OECD podkreślono również, że Polska z sukcesem przyjęła do siebie dużą liczbę uchodźców z Ukrainy. Ponad 60 procent z nich znalazło zatrudnienie w polskiej gospodarce. Pod koniec stycznia ich liczbę w naszym kraju oszacowano na około 1,6 miliona.

OECD: Inflacja będzie spadać. "Jest to spowodowane kilkoma czynnikami"

Sekretarz generalny OECD Mathias Cormann powiedział, że działania Polski związane z gwałtownym wzrostem liczby uchodźców były "absolutnie wspaniałe". - Dzięki tej pomocy ponad półtora miliona uchodźców z Ukrainy nadal mieszka w Polsce. Wielu z nich ma pracę, a dzieci znalazły miejsca w tutejszych szkołach i przedszkolach. Oczywiście wszyscy mają zapewniony dostęp do publicznej opieki zdrowotnej i innych świadczeń. Poziom tego wsparcia chwyta za serce - mówił Mathias Cormann.

OECD w swoim raporcie zwraca uwagę, że właściwa i wczesna reakcja społeczeństwa oraz państwa na kryzys uchodźczy w długim terminie przyniosła korzystne efekty w zakresie integracji. Z kolei szczyt inflacji w Polsce, zdaniem autorów raportu OECD, nastąpi na początku tego roku, a dalej wzrost cen będzie stopniowo hamował. W całym 2023 roku inflacja wyniesie 12,7 procent, a w 2024 roku 4,6 procent.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sekretarz generalny mówił, że według OECD głównymi składowymi inflacji w Polsce są ceny energii i żywności, co jest związane również z wojną w Ukrainie.

Dlaczego spodziewamy się obniżenia inflacji? Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Po pierwsze obniży się konsumpcja, za sprawą bardziej restrykcyjnej polityki monetarnej, która zaczyna przynosić pożądany efekt. Poprawia się również dynamika globalnych łańcuchów dostaw. Poza tym obniża się ryzyko związane z wysokimi cenami energii, obecnie wracają one do poziomów notowanych przed wojną

- wyjaśnił Mathias Cormann.

Wiek emerytalny w Polsce. OCED rekomenduje zmiany, których rząd nie chce

W przeglądzie gospodarczym dla Polski OECD zwraca uwagę, że w długim terminie problemem dla naszego kraju może być stabilność finansów publicznych. Autorzy raportu wskazują, że polskie społeczeństwo się starzeje, co będzie generować większe nakłady na ochronę zdrowia i system emerytalny, a jednocześnie państwo zamierza zwiększyć wydatki na obronę narodową. OECD rekomenduje Polsce stopniowe podwyższanie i wyrównanie wieku emerytalnego kobiet oraz mężczyzn zgodnie ze wzrostem oczekiwanej długości życia w dobrym zdrowiu. W ocenie OECD brak działań w tym obszarze spowoduje konieczność obniżenia świadczeń emerytalnych w przyszłości.

Tymczasem minister rozwoju i technologii Waldemar Buda mówił, że rząd nie zamierza podwyższać wieku emerytalnego, ponieważ preferuje rozwiązania, które zachęcają do dłuższego pozostania na rynku pracy, ale bez przymusu. Jako przykład podał wprowadzony od 2022 roku zerowy PIT dla osób pracujących, które osiągnęły wiek emerytalny.

Polska, tak jak pozostałe państwa należące do OECD, co dwa lata poddawana jest przeglądowi gospodarczemu. Efektem przeglądów jest raport o stanie polskiej gospodarki. Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiada za koordynację prac nad przeglądami gospodarczymi państw na forum OECD.

Ile wynoszą emerytury i jak będą rosnąć? Czyje świadczenia wzrosną najmocniej? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/emerytury

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR
Więcej o: