Abonament RTV i TVP Info znikną? Sejm zajmie się projektem ustawy firmowanej przez Rafała Trzaskowskiego

Abonament RTV i TVP Info znikną? W marcu Sejm zajmie się projektem ustawy, która zakłada likwidację kanału Telewizji Publicznej i opłat za posiadanie odbiornika. Twarzą projektu jest Rafał Trzaskowski.

"Likwidacja abonamentu i TVP Info" to projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, którego pełnomocnikiem jest Rafał Trzaskowski. Pod proponowaną ustawą podpisało się 103 tys. obywateli. Jej pierwsze czytanie w Sejmie powinno odbyć się 7 marca.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Agnieszka Pomaska o planach likwidacji TVP Info

Abonament RTV i TVP Info znikną? Utrzymywanie mediów jest niezasadne

Jak sama nazwa wskazuje, projekt ustawy zakłada zniesienie abonamentu RTV, a także wprowadza zakaz tworzenia i rozpowszechniania przez telewizję publiczną kanału TVP Info. Umorzone zostałyby również wszystkie postępowania egzekucyjne z tytułu płatności zaległych opłat abonamentowych.

"Program TVP Info stanowi źródło propagandowego przekazu partii rządzącej, uniemożliwiając obywatelom swobodne kształtowanie poglądów oraz formowanie się opinii publicznej" - podano w uzasadnieniu. 

"Utrzymywanie obowiązku wnoszenia przez obywateli opłat abonamentowych w celu finansowania działalności stronniczych, nieobiektywnych i zakłamujących rzeczywistość mediów jest niezasadne" - podkreślono.

"Jeżeli ktoś chce oglądać TVP Info, to proszę bardzo"

Rafał Trzaskowski o likwidacji głównej informacyjnej stacji Telewizji Polskiej mówił podczas kampanii prezydenckiej w 2020 roku. 

- Jeżeli ktoś chce oglądać TVP Info, to proszę bardzo, ale musi mieć prawo do skonfrontowania tego z innymi wiadomościami, albo musi mieć dostęp do skonfrontowania tego z informacjami, które są całkowicie niezależne. Bo na tym polega demokratyczne państwo - mówił w 2021 r. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w TVN24.

Projekt ustawy trafił do Sejmu z opóźnieniem. Jak tłumaczył polityk, przez pandemię COVID-19 i wojnę w Ukrainie.

Więcej o: