Tutaj na jedzenie wydajemy najmniej. A najwięcej? Warszawa nie jest na pierwszym miejscu

Polacy w ubiegłym miesiącu najmniej wydawali na jedzenie we Wrocławiu, a najwięcej w Krakowie. Z kolei to mieszkańcy Gdańska zajęli pierwsze miejsce w oszczędzaniu na zakupach spożywczych.

Z najnowszego badania aplikacji PanParagon, która anonimowo analizuje dane z paragonów, wynika, że w styczniu 2023 roku Polacy najmniej wydawali na jedzenie we Wrocławiu - w tym mieście średnia wartość na jednym paragonie za jedzenie wynosiła nieco ponad 35 zł. "Uzyskane wyniki stawiają wrocławiaków na pierwszym miejscu pod względem najniższych wydatków za zakupy spożywcze w Polsce" - czytamy w raporcie, który otrzymała Gazeta.pl.

Warszawa, Kraków, Łódź - gdzie jest najdrożej? Ile wydajemy na zakupy?

Na drugim miejscu tego zestawienia znalazł się Poznań, gdzie mieszkańcy na jednorazowe zakupy spożywcze przeznaczyli średnio 37,03 zł. Nieco więcej (37,28 zł) wydawali mieszkańcy Gdańska. A gdzie Polacy najwięcej wydawali na jedzenie? Na końcu tej listy jest Kraków z kwotą 41,25 zł, a przed nim Łódź (41,16 zł).

Ile Polacy płacą za zakupy w poszczególnych miastach?Ile Polacy płacą za zakupy w poszczególnych miastach? Grafika: PanParagon

- Bardzo ciekawa jest pozycja Warszawy, która ze średnią kwotą na paragonie spożywczym 40,83 zł znalazła się dokładnie pośrodku stawki naszego badania - powiedziała Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. - Co ciekawe, różnica pomiędzy średnimi wydatkami na jedzenie pomiędzy Wrocławiem a Krakowem wynosi prawie 6 zł - dodała.

Gdańsk, Wrocław, Poznań - gdzie Polacy oszczędzają najbardziej?

Aplikacja PanParagon sprawdziła również, kto jest najlepszy w oszczędzaniu na zakupach spożywczych, a kto w tym aspekcie nie szczędzi swoich pieniędzy. - W naszym badaniu oprócz średnich wartości za zakupy spożywcze uwzględniliśmy także liczbę pozycji na paragonie. W ten sposób oprócz ogólnych wydatków dowiedzieliśmy się, kto kupuje jak najwięcej rzeczy, w jak najniższej kwocie - wyjaśniła Antonina Grzelak.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Okazuje się, że w oszczędzaniu pierwsze miejsce zajmują mieszkańcy Gdańska, którzy średnio za jedną pozycję na paragonie spożywczym płacili średnio 5,81 zł. - Z kolei najgorzej w tym aspekcie wypadli Łodzianie, którzy na jeden produkt spożywczy w styczniu tego roku przeznaczali średnio 6,97 zł. To ponad 1 zł różnicy na jednej rzeczy w koszyku zakupowym względem Gdańska - wyjaśniła.

Mieszkańcy którego miasta kupują więcej za mniej?Mieszkańcy którego miasta kupują więcej za mniej? Grafika: PanParagon

"Do oszczędnych zaliczyć można także mieszkańców Wrocławia (5,99 zł za jeden produkt spożywczy) i Poznania (6 zł jedna pozycja na paragonie). Stolica Polski znów znalazła się na środku stawki. Zaraz za Warszawą uplasował się Kraków i tym samym zalicza się do najmniej oszczędnym miast pod względem zakupów spożywczych" - czytamy w raporcie.

Zobacz wideo Glapiński wyręczył żonę i poszedł do sklepu: Chleb u mnie w pobliżu kosztuje 2,99!
Więcej o: