Ups, znów to zrobił. Elon Musk ponownie na szczycie. Wszystko dzięki akcjom Tesli

Wzrost wyceny akcji Tesli od początku roku pozwolił Elonowi Muskowi wrócić na pierwsze miejsca list najbogatszych ludzi świata. Wg. Forbesa jego majątek przekroczył znów 200 mld dolarów. Bloomberg prezentuje inne wyliczenia, które nie zmieniają nic w sytuacji Muska, ale już w kolejności na podium bogaczy owszem.

Ceny akcji Tesli od początku 2023 roku niemal podwoiły swoją wartość. W styczniu kosztowały 108 dol., dziś trzeba na nie wydać 205 dolarów. Ten wzrost pozwolił wrócić Elonowi Muskowi na pierwsze miejsce najbogatszych ludzi, które utracił w grudniu 2022 roku na rzecz Bernarda Arnaulta. 

Zobacz wideo Nas nie stać na mieszkanie, a Musk przejął Twittera. Zobacz jak [Next Station]

Elon Musk znów jest najbogatszym człowiekiem na świecie 

Bloomberg szacuje, że obecnie fortuna właściciela Tesli czy Twittera jest warta 186 miliardów dolarów. Na drugie miejsce spadł Bernard Arnault, który miał niemałe szanse utrzymać pozycję lidera, bo jego majątek wyceniono na 184 miliardy dolarów. Trzecie miejsce zajął Jeff Bezos, który ma posiadać 118 mld dolarów. 

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Elon Musk zdobył jednak dużo większą przewagę w rankingu Forbesa, który wycenił jego majątek na 219 mld dolarów. Na drugim miejscu znalazł się jednak nie Arnault, a Jeff Bezos ze 171 mld dolarów. Arnault zajął trzecią pozycję, dzięki fortunie w wysokości 158 mld dolarów. 

Różnice w kwotach pojawiają się też na kolejnych miejscach. Bill Gates w obu rankingach zajął czwarte miejsce, ale Bloomberg wylicza, że ma on 114 mld dolarów, a Forbes, że 129 mld dolarów. 

Zgadza się także miejsce Warrena Buffeta. Piątą pozycję dało mu 107 mld dolarów wg. Bloomberga albo 118 mld dol. wg Forbesa. 

Kolejne miejsca to już większe różnice w obu rankingach. TOP10 obu serwisów wygląda inaczej nie tylko pod względem kolejności, ale też pod względem nazwisk, które się tam znalazły. 

Ranking najbogatszyc wg Forbesa i Bloomberga - 1 marca 2023Ranking najbogatszyc wg Forbesa i Bloomberga - 1 marca 2023 fot. KaK/Forbes/Bloomberg

Elon Musk stracił największą fortunę w historii

Elon Musk spadł z pierwszego miejsca najbogatszych w grudniu 2022 roku. Wówczas również była to w dużej mierze zasługa straty wartości Tesli. 

Pierwsze spadki z pułapu 400 dolarów zaczęły się w kwietniu. Do czerwca wartość akcji spadła niemal dwukrotnie, do około 200 dolarów. Następnie było odbicie i we wrześniu akcje kosztowały około 300 dolarów. Przez ostatni kwartał 2022 roku ich wartość spadła jednak trzykrotnie, do 108 dolarów na początku stycznia w najgorszym momencie. 

Tak duże wahania sprawiły, że Elon Musk stał się osobą, która straciła największy majątek w historii. W szczytowym momencie, w listopadzie 2021 roku jego fortunę szacowano na 340 mld dolarów, w grudniu 2022 roku było to już "tylko" 137 mld dolarów. To pierwszy przypadek w historii, gdy ktoś stracił majątek o wartości 200 mld dolarów. 

Więcej o: