13. emerytura 2023. Oszuści zaczęli wysyłać maile. Korzystają głównie z tych dwóch adresów

Zbliża się termin wypłaty trzynastej emerytury. To świetna okazja dla oszustów, którym zależy na wyłudzeniu pieniędzy lub pozyskaniu naszych danych osobowych. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Termin wypłaty 13. emerytury coraz bliżej. Niestety, wypłata "trzynastki" to też idealna okazja dla oszustów, chcących przejąć przysługujące nam pieniądze lub wykraść nasze dane osobowe. Podpowiadamy, jak się przed nimi zabezpieczyć i na co szczególnie uważać.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Ile wyniesie tegoroczna "trzynastka"?

Ostateczna kwota "trzynastki" zależy od corocznej waloryzacji emerytur, a konkretniej od wskazanej na jej podstawie najniższej możliwej emerytury, której stanowi równowartość. W 2023 roku, przy waloryzacji wynoszącej 14,8 proc., została ona wyliczona na 1445,48 zł.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Oszuści czają się na 13. emeryturę. Jak nie dać się im zaskoczyć?

Starsze osoby często padają ofiarami oszustów, chcących wyłudzić pieniądze lub pozyskać cudze dane osobowe. Wypłata "trzynastki" stanowi dla nich świetną okazję do nieuczciwego zarobku. Do kontaktu z potencjalną ofiarą złodzieje wykorzystują najczęściej telefon, skrzynkę mailową, a nawet możliwość wysyłania wiadomości na profilach społecznościowych. Jak podaje Interia Wydarzenia, poza tradycyjnymi sposobami pokroju podszywania się pod bliskich w potrzebie, oszuści chętnie udają pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wykorzystani dotychczas seniorzy podejrzane wiadomości najczęściej otrzymywali drogą mailową z dwóch adresów: składki@ubezpieczenia.pl i zus@zua.pl.

Należy mieć świadomość, że ZUS może się z nami skontaktować mailowo wyłącznie w sytuacji, gdy posiadamy profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraziliśmy tam zgodę na komunikację za pośrednictwem wiadomości email. W razie wątpliwości, co do prawdziwości otrzymywanych wiadomości, należy skontaktować się bezpośrednio z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej o: