Zarabia w NCBiR 24 tys. zł? Asystent Bielana "nie musi nawet przychodzić do pracy"

Posłowie KO przedstawili sieć powiązań między spółkami, które otrzymały dotacje NCBiR-u, a Partią Republikańską Adama Bielana. W wywiadzie dla Onetu zwrócili uwagę na asystenta polityka, który w NCBiR ma podpisaną umowę na doradztwo, które ma odbywać się wyłącznie drogą mailową.

Dariusz Joński i Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej niedawno przedstawili sieć powiązań między spółkami, które otrzymały dotacje z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Partią Republikańską, której liderem jest Adam Bielan. Jak przekazali, wspomniany 26-letni Kacper W., który dostał 55 mln zł dotacji, nie tylko założył wirtualnie firmę w byłej siedzibie Partii Republikańskiej, ale też negocjował stanowisko wiceministra funduszy, nadzorującego NCBiR, dla Jacka Żalka. - 26-latek był jedynym, który otrzymał największą dotację spośród tych, którzy złożyli wniosek po wyznaczonej godzinie. Zwiększono środki, by skorzystały dwa podmioty, w tym jeden z Białegostoku, z którego jest Jacek Żalek. Prezesem firmy, która otrzymała 123 mln, jest jego kolega z podstawówki - mówił w programie "Tłit" WP poseł Michał Szczerba.

Afera w NCBiR. "Okazało się, że zarabia 24 tys. brutto, nie musi przychodzić do pracy"

W czwartek 2 marca Michał Szczerba i Dariusz Joński byli gośćmi programu "Onet Opinie". Politycy mówili o asystencie Adama Bielana, który podpisał z NCBiR-em umowę na doradztwo za wynagrodzenie wynoszące 24 tysiące złotych miesięcznie. Co ciekawe, nawet nie musiał przychodzić do pracy. - Nie chodzi więc tylko o to, jak są dzielone pieniądze, ale o skok na stołki w NCBiR - powiedział Dariusz Joński.

- Wtedy, jak przyszliśmy z posłem Jońskim do pracowników, nie było już dyrektora i wicedyrektorki, bo zostali odwołani po naszej kontroli, pytaliśmy ich, czy znają tego człowieka. "Nie, nie słyszeliśmy o takiej osobie". Później okazało się, że zarabia 24 tys. brutto, nie musi przychodzić do pracy, nie musi ewidencjonować czasu pracy, a jego dostępność jest wyłącznie poprzez e-mail - przekazał Michał Szczerba. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak zauważyli politycy, wspomniany asystent Adama Bielana co kampanię wspiera finansowo komitet wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. W ostatnich wyborach wpłacił na kampanię 17,5 tysięcy złotych. 

Joński i Szczerba przekazali, że w sprawie wydatkowania pieniędzy przez NCBiR zawiadamiają OLAF (Europejski urząd ds. zwalczania nadużyć finansowych).

Zobacz wideo Rządzący sfałszują wybory? "Przygotowują faule wyborcze"
Więcej o: