Początkowy termin wykorzystania bonu przypadał na 30 września 2022 roku. Ostatecznie został on przełożony na 31 marca 2023. Na wykorzystanie bonu zostały więc ostatnie tygodnie.
Jest to ostateczny termin na wykorzystanie tego dodatku. Ważne jest także to, że data dotyczy samej zapłaty za konkretne usługi, nie zaś terminu ich realizacji.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Bon Turystyczny jest przeznaczony dla rodziców przynajmniej jednego dziecka, które nie ukończyło 18. roku życia. Na każde dziecko przypada 500 zł - oznacza to, że wysokość bonu jest uzależniona od liczby dzieci, które znajdują się w rodzinie i nie skończyły jeszcze osiemnastu lat. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas przysługuje mu 1000 zł. Bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów.
Bon Turystyczny możemy otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jest on generowany w formie 16-cyfrowego numeru, który jest wysyłany na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.
Nie trzeba składać wniosku o przyznanie bonu turystycznego. Wystarczy go jedynie aktywować. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS w serwisie www.zus.pl. Następnie należy wybrać zakładkę "Ogólny", przejść do zakładki "Polski Bon Turystyczny", a potem do "Mój bon". Konieczne jest uzupełnienie aktualnego adresu e-mail oraz numeru telefonu komórkowego.
Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy powiedział Polskiemu Radiu, że "ostatnie 6 tygodni ferii zimowych, czyli 43 miliony złotych, które polskie rodziny wydały w polskiej branży turystycznej, to jest efekt przedłużenia bonu turystycznego". Zdaniem wiceministra była to również zachęta do tego, by wypoczywać w Polsce.
Do wykorzystania pozostało 562 tysiące bonów. Według danych ministerstwa sportu i turystyki, do tej pory z bonu skorzystało około 90 procent uprawnionych.