Mieszkanie na własność to marzenie, które nie zawsze może się spełnić. Z tego powodu wielu Polaków zmuszonych jest wynajmować własne lokum. Nic dziwnego, że właściciele nieruchomości próbują ochronić swoją własność i wpisują do umów odpowiednie zastrzeżenia o najmie okazjonalnym. Wymaga to notarialnego poświadczenia o poddaniu się egzekucji oraz potwierdzenia zgody na przeniesienie pod wskazany adres w przypadku np. zerwania umowy w wyniku niepłacenia czynszu.
Do tej pory urzędy skarbowe ani o zawarciu umowy, ani o podpisaniu aktu notarialnego nie dowiedziały się aż do momentu złożenia stosownego oświadczenia przez właściciela mieszkania. Sprawiało to, że niektórzy mogli omijać konieczność zapłacenia podatku. Niczego po prostu w urzędzie nie deklarowali. Jak pisze "Rzeczpospolita" to właśnie się zmieniło.
Z początkiem marca notariusze muszą "donosić" do skarbówki. Fiskus otrzymuje kopię aktu notarialnego dotyczącego umowy na wynajem mieszkania, wie więc, że istnieje obowiązek podatkowy. Mało tego, notariusz jest zobowiązany do samodzielnego analizowania tego, czego dotyczy podpisywany u niego dokument.
Na notariuszy nałożono teraz obowiązek dokonywania oceny, czy czynność objęta aktem notarialnym może spowodować powstanie zobowiązania podatkowego
- wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jowita Pustuł, radczyni prawna, doradca podatkowy i adiunkt w Zakładzie Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Na tym jednak nie koniec. Kto do notariusza nie pójdzie, by uniknąć powiadomienia urzędu skarbowego, straci ochronę wynikającą z posiadania aktu notarialnego.
Najem okazjonalny to umowa zawierana na czas określony. To forma najmu, która została stworzona z myślą o zapewnieniu większego bezpieczeństwa i ochrony praw obu stronom umowy. W porównaniu do tradycyjnej umowy, najem okazjonalny wymaga szczegółowych ustaleń opisujących warunki wynajmu, a także potwierdzenia ich przez notariusza.
Notariusz weryfikuje treść umowy i jej zgodność z obowiązującymi przepisami prawa, co gwarantuje, że wszystkie warunki zostaną dotrzymane i żadna ze stron nie będzie narażona na niekorzystne skutki związane z niewłaściwym wyegzekwowaniem swoich praw. Umowa najmu okazjonalnego podpisana u notariusza jest także ważna przed sądem.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci