Opłaty za autostrady znowu w górę. Tym razem ceny wzrosną na A2

Spółka Autostrada Wielkopolska poinformowała, że już od 9 marca wzrosną opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2. Podwyżka tłumaczona jest wysoką inflacją, a co za tym idzie wzrostem kosztów bieżącego utrzymania drogi oraz przyszłych inwestycji.

Jak poinformowała spółka Autostrada Wielkopolska, wzrost opłat ma nastąpić 9 marca o godzinie 6 rano na 150 km odcinku A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem. Na każdej z trzech bramek koszt przejazdu wzrośnie o 2 zł.

Zobacz wideo Odcinkowy pomiar prędkości - skuteczna broń w walce z kierowcami, którzy przekraczają prędkość

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Kolejne podwyżki za przejazd autostradą

Autostrada A2 jest jedną z najdroższych autostrad w Europie. Aby pokonać 150 km odcinek pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem, po podwyżce należy liczyć się z opłatą rzędu 84 zł. Oznacza to, że 100 km autostradą A2 kosztuje aż 56 zł. Gdyby porównać to z innymi krajami Unii Europejskiej, według portalu automotyw.com średni koszt przejazdu takiej trasy w Hiszpanii to około 10 euro (47 zł), a we Włoszech zaledwie 8 euro 37 zł).

Zgodnie z nowymi stawkami przewidzianymi przez spółkę Autostrada Wielkopolska za przejazd między Nowym Tomyślem a Koninem trzeba będzie zapłacić:

  • 14 zł - Kat. 6 (motocykle) bonifikata 50 proc. ceny dla Kat. 1,
  • 28 zł - Kat. 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach),
  • 43 zł - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),
  • 66 zł - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),
  • 100 zł - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami),
  • 280 zł - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

To nie koniec podwyżek dla kierowców

Na innym koncesyjnym odcinku autostrady A2 między Świeckiem a Nowym Tomyślem stawki pozostaną bez zmian. Zwiększone opłaty dotkną jednak kierowców podróżujących A4. Odcinek między Krakowem a Katowicami ponownie zdrożeje. Nowe stawki ustalone przez koncesjonariusza autostrady - spółkę Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) - zaczną obowiązywać już 3 kwietnia. Skala podwyżek jest dość wysoka. Dla aut osobowych oraz motocyklów jest to wzrost z 13 zł do 15 zł za bramkę. Z kolei pojazdy należące do pozostałych kategorii zamiast 40 zł zapłacą 46 zł.

Więcej o: