Rekordowe zwroty z podatku PIT. Polacy otrzymają w tym roku ponad 17,5 mld złotych

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podała informacje na temat tegorocznego zwrotu nadpłaty podatku PIT. Według przekazanych przez nią danych Polacy mają otrzymać z tego tytułu ponad 17,5 mld złotych, czyli siedem miliardów więcej niż przed rokiem.

6 marca minister Rzeczkowska wystąpiła na konferencji pt. "Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach", podczas której podała do publicznej wiadomości dane dotyczące zwrotu z podatku PIT, który trafi na konta Polaków w tym roku.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Zwroty z podatku PIT w 2023. Polacy otrzymają rekordowe kwoty

- Szacujemy, że w tym roku taki zwrot z podatku PIT otrzyma nie mniej niż 15 mln podatników - osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a administracja skarbowa zwróci im łącznie ponad 17,5 mld zł. Dla porównania, w zeszłym roku ta kwota zwrotów wynosiła 10,5 mld zł - poinformowała minister finansów, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Rekordowe zwroty nadpłat z podatku są konsekwencją zmian w systemie podatkowym zaistniałych wskutek wprowadzenia w życie "Polskiego Ładu". W poprzednich latach wysokość pobranych w ciągu roku zaliczek na PIT nie odbiegała znacząco od kwoty rocznego zobowiązania, w związku z czym liczba zwrotów oraz dopłat była stosunkowo niewielka.

"Polski Ład" spowodował, że kwoty potrącane na poczet PIT-u zaczęły w większym stopniu różnić się od wysokości rocznego podatku. Dlatego właśnie wspomniane 15 milionów obywateli otrzyma w tym roku zwrot nadpłaty.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zwrot z podatku PIT w 2023 roku. Od 45 dni do trzech miesięcy oczekiwania

Jak możemy dowiedzieć się z informacji zamieszczonych na rządowym portalu osoby, którym należy się zwrot z podatku, będą oczekiwały na jego otrzymanie 45 dni (w przypadku zeznania podatkowego składanego drogą elektroniczną) lub trzy miesiące (jeśli zeznanie złożono w formie papierowej).

Należny nam zwrot nadpłaty podatku możemy otrzymać przelewem lub przekazem pocztowym. Istnieje także możliwość odbioru pieniędzy w kasie urzędu skarbowego. 

Użyteczne informacje poznamy logując się do e-Urzędu Skarbowego. Dzięki tej usłudze możemy zyskać informacje o statusie zwrotu, dacie jego dokonania czy też zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

Więcej o: