Dodatkowe 500 zł na dziecko może przepaść. Zostało coraz mniej czasu na wykorzystanie pieniędzy

Rodzice, którzy jeszcze nie skorzystali z przysługującego im Polskiego Bonu Turystycznego, mają coraz mniej czasu. Termin, do kiedy mogą go zrealizować, kończy się wraz z upływem tego miesiąca. Niewykorzystanie bonu, wiąże się z bezpowrotną utratą pieniędzy.

Bon turystyczny przysługuje rodzicom przynajmniej jednego dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Wartość bonu to 500 zł, przy czym kwota ta przyznawana jest osobno na każde dziecko w rodzinie. W przypadku dziecka, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wartość bonu wynosi 1000 zł. 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Mija termin wykorzystania dodatkowych 500 zł na dziecko

Bon turystyczny przysługuje wszystkim rodzicom, którzy mają prawo do pobierania świadczenia 500 plus. Początkowy termin wykorzystania bonu przypadał na 30 września 2022 roku. Ostatecznie został on przełożony na 31 marca 2023. Istotne jest, aby do końca miesiąca aktywować i zarezerwować usługę turystyczną. Sam wyjazd może odbyć się w innym, późniejszym terminie. Bonu nie można wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze. Oznacza to, że niewykorzystany przepada.

Z przyznanych do tej pory około 4,2 mln bonów aktywowano ponad 3,7 mln. Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w mediach społecznościowych, do wykorzystania pozostało nadal 562 tys. bonów turystycznych.

Jak aktywować bon turystyczny?

Bonem można płacić kilkukrotnie aż do wyczerpania kwoty. Skorzystać z niego można jedynie na terenie Polski. Aby aktywować bon, należy wejść na Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Tam wystarczy zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego, a następnie w zakładce "Ogólny" wybrać opcję "Polski Bon Turystyczny". Wybierając dostępną opcję "Mój bon", na wskazany przez świadczeniobiorcę numer telefonu lub adres e-mail zostanie przesłany bon turystyczny w formie 16-cyfrowego kodu.

Płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów turystycznych w całej Polsce w tym takie miejsca jak: hotele, campingi czy pensjonaty. Pełną listę miejsc, które akceptują bony, można znaleźć TUTAJ.

Więcej o: