Poznań. Podejrzanie dużo koronawirusa w ściekach. "Nie wszystkie zachorowania zgłaszane"

- Nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego w aptece i punkcie wymazowym. Dlatego monitoring ścieków pozostaje najbardziej miarodajną metodą, która pozwala oszacować rzeczywistą liczbę zakażeń - tak rosnącą wykrywalność koronawirusa w ściekach w Poznaniu tłumaczy Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Ilość materiału genetycznego koronawirusa w poznańskich ściekach jest największa od września 2021 r. Według Urzędu Miasta Poznania, od miesięcy wyniki nie były tak alarmujące. Wirusa w ściekach jest obecnie więcej niż na początku 2022 roku - czyli w czasie, gdy przez Polskę przechodziła największa fala zachorowań - informuje urząd.

Poznań. Koronawirus w ściekach coraz częściej

Analiza ścieków może wskazywać na to, że liczba faktycznych zachorowań jest wyższa od tych wykrywanych. Tylko w pierwszych pięciu dniach marca w Poznaniu i powiecie poznańskim odnotowano 356 zakażeń SARS-CoV-2 - czyli aż trzy razy więcej niż w pierwszym tygodniu lutego. 

W całym ubiegłym miesiącu zakażeń było 917 - wiele wskazuje na to, że wynik marca będzie o wiele wyższy

- czytamy w komunikacie.

Szczepienie przeciw grypie (zdjęcie ilustracyjne) Nowa terapia na raka. Są pierwsze wyniki badań klinicznych

Epidemia COVID-19 przybiera na sile. "Nie wszystkie zachorowania zgłaszane są do sanepidu"

Jak wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP do marca 2022 roku poziom materiału genetycznego koronawirusa w ściekach był porównywalny do oficjalnej, podawanej przez Ministerstwo Zdrowia liczby zachorowań

 Wyniki były wiarygodne i spójne z oficjalnymi danymi. Jednak od kwietnia 2022 roku nie wszystkie zachorowania zgłaszane są do sanepidu. Nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego w aptece i punkcie wymazowym. Dlatego monitoring ścieków pozostaje najbardziej miarodajną metodą, która pozwala oszacować rzeczywistą liczbę zakażeń.

- wyjaśnia. 

Urząd Miasta wezwał mieszkańców do przestrzegania obowiązujących obostrzeń i przypomniał, że należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami oraz noszenia maseczek i dezynfekowania rąk.

Zobacz wideo Duda po wyrokach w kraju Łukaszenki: Na Białorusi nie ma wolności, to jest państwo autorytarne

Wzrost zachorowań na koronawirusa, potwierdzony analizą ścieków, nastąpił już na początku roku. Po analizie próbek pobranych w ostatnim tygodniu stycznia naukowcy zaobserwowali dalszy wyraźny wzrost ilości wirusa w ściekach dopływających do oczyszczalni. "Co więcej, poziom koronawirusa jest ponad dwukrotnie wyższy niż podczas szczytu trzeciej fali zakażeń w listopadzie 2021 r. i doskonale odzwierciedla aktualną sytuację epidemiczną i wzrost liczby nowych zachorowań" - informował wówczas poznański magistrat. 

W lutym nastąpił też znaczący wzrost sprzedaży testów na COVID-19.  PEX PharmaSequence, spółka specjalizująca się w dystrybucji testów, informowała wówczas, że wzrost sprzedaży sięgnął nawet 30 proc. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę - jak donosi Polska Agencja Prasowa -  że od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 441 501 przypadków zarażenia koronawirusem, a 118 989 chorych z COVID-19 zmarło.

Szpital. COVID-19. Zdjęcie ilustracyjne Oto najdroższy szpital covidowy w Polsce. Media ujawniają wyniki kontroli NIK

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: