Ilość materiału genetycznego koronawirusa w poznańskich ściekach jest największa od września 2021 r. Według Urzędu Miasta Poznania, od miesięcy wyniki nie były tak alarmujące. Wirusa w ściekach jest obecnie więcej niż na początku 2022 roku - czyli w czasie, gdy przez Polskę przechodziła największa fala zachorowań - informuje urząd.
Analiza ścieków może wskazywać na to, że liczba faktycznych zachorowań jest wyższa od tych wykrywanych. Tylko w pierwszych pięciu dniach marca w Poznaniu i powiecie poznańskim odnotowano 356 zakażeń SARS-CoV-2 - czyli aż trzy razy więcej niż w pierwszym tygodniu lutego.
W całym ubiegłym miesiącu zakażeń było 917 - wiele wskazuje na to, że wynik marca będzie o wiele wyższy
- czytamy w komunikacie.
Jak wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP do marca 2022 roku poziom materiału genetycznego koronawirusa w ściekach był porównywalny do oficjalnej, podawanej przez Ministerstwo Zdrowia liczby zachorowań
Wyniki były wiarygodne i spójne z oficjalnymi danymi. Jednak od kwietnia 2022 roku nie wszystkie zachorowania zgłaszane są do sanepidu. Nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego w aptece i punkcie wymazowym. Dlatego monitoring ścieków pozostaje najbardziej miarodajną metodą, która pozwala oszacować rzeczywistą liczbę zakażeń.
- wyjaśnia.
Urząd Miasta wezwał mieszkańców do przestrzegania obowiązujących obostrzeń i przypomniał, że należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami oraz noszenia maseczek i dezynfekowania rąk.
Wzrost zachorowań na koronawirusa, potwierdzony analizą ścieków, nastąpił już na początku roku. Po analizie próbek pobranych w ostatnim tygodniu stycznia naukowcy zaobserwowali dalszy wyraźny wzrost ilości wirusa w ściekach dopływających do oczyszczalni. "Co więcej, poziom koronawirusa jest ponad dwukrotnie wyższy niż podczas szczytu trzeciej fali zakażeń w listopadzie 2021 r. i doskonale odzwierciedla aktualną sytuację epidemiczną i wzrost liczby nowych zachorowań" - informował wówczas poznański magistrat.
W lutym nastąpił też znaczący wzrost sprzedaży testów na COVID-19. PEX PharmaSequence, spółka specjalizująca się w dystrybucji testów, informowała wówczas, że wzrost sprzedaży sięgnął nawet 30 proc.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę - jak donosi Polska Agencja Prasowa - że od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 441 501 przypadków zarażenia koronawirusem, a 118 989 chorych z COVID-19 zmarło.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl