Właściciel zakładu pogrzebowego na L4 schował się przed urzędnikami w trumnie. Zdradził go kaszel

Zdarza się, że osoby, które pomimo otrzymanego od lekarza zwolnienia chorobowego i pobieranego zasiłku w tym samym czasie wbrew przepisom podejmują się pracy. Tak było w przypadku jednego z właścicieli zakładu pogrzebowego w Polsce. Mężczyzna podczas kontroli ZUS ukrył się przed urzędnikami w trumnie. Jego sprytny plan mógł skończyć się powodzeniem, gdyby przypadkiem nie zakaszlał.

Zgodnie z przepisami Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do regularnej kontroli i weryfikacji, czy osoba korzystająca z L4 wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem. Do kontroli może dojść zarówno w miejscu zamieszkania czy czasowego pobytu, jak i w miejscu pracy.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Trzy do pięciu dni niedyspozycji chorobowej? NIL tłumaczy, o co chodzi w ich pomyśle

Schował się w trumnie, żeby uniknąć kontroli

Krystyna Michałek z kujawsko-pomorskiego oddziału ZUS opowiedziała w rozmowie z "Gazetą Pomorską" o najbardziej kreatywnych pomysłach osób próbujących uniknąć kary za pracę podczas przebywania na L4. Jednym z nich okazał się właściciel zakładu pogrzebowego ukrywający się przed urzędnikami w trumnie. - Najbardziej osobliwym przypadkiem w kraju była niedawna kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego u właściciela zakładu pogrzebowego, który w swoim miejscu pracy schował się w trumnie, no i zdradził go po prostu kaszel - przyznała w rozmowie z dziennikiem rzeczniczka prasowa ZUS.

Jaka kara za nieprawidłowości w czasie kontroli?

Najczęstszym powodem kontroli jest wielokrotne korzystanie pracownika z krótkotrwałych zwolnień lekarskich w krótkim czasie bądź przebywanie na L4 przez dłuższy okres np. trzech miesięcy. Jeżeli kontrolujący pracownika urzędnicy ZUS wykryją nieprawidłowości, według strony internetowej strefabiznesu.pl, oprócz odebrania zasiłku chorobowego przepisy zezwalają na zwolnienie podwładnego w trybie dyscyplinarnym. Należy jednak podkreślić, że może się tak stać jedynie w przypadku udokumentowanych przykładów celowych nadużyć.

Kontrole ZUS w 2022 roku

W 2022 roku ZUS przeprowadził aż 429,9 tys. kontroli prawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. W 23,8 tys. przypadków wykazano nieprawidłowości, w związku z którymi wstrzymano wypłatę zasiłków w kwocie blisko 22 mln zł. Według opublikowanych na stronie nowosci.com.pl danych tylko w województwie kujawsko-pomorskim w ubiegłym roku kontroli poddano w sumie 32,5 tys. wystawionych L4. W konsekwencji ponad 1,4 tys. zasiłków o wartości około 1,3 mln zł zostało cofniętych. 

Więcej o: