Tylko bogaczy stać na nowe mieszkanie w tym mieście. Warszawa została daleko w tyle

Warszawa, Gdańsk, Kraków - to tylko przykłady miast należących do tzw. klubu 10 tys., czyli miejsc, gdzie trudno o nowe mieszkanie poniżej 10 tys. zł za metr kwadratowy. Niedawno do "elitarnej" grupy dołączył Poznań, a już niedługo nowym członkiem prawdopodobnie zostanie również Łódź. Jednak żadne z wyżej wymienionych miast nie może się równać (a przynajmniej pod tym względem) z pozoru niepozornym, ale w rzeczywistości potężnym rywalem.
Zobacz wideo Kto zapłaci za termomodernizację? "To wyzwanie"

Business Insider przeanalizował ceny mieszkań w Polsce. Jak podaje, w Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkania deweloperskiego to 13,8 tys. złotych. W Gdańsku, również należącym do "klubu 10 tys.", trzeba średnio zapłacić 11,5 tys. złotych, a w Krakowie - 12,2 tys. złotych.

Okazuje się, że ani Warszawa, ani Gdańsk, nie stanowią w tym rankingu żadnego "zagrożenia" dla miejscowości turystycznych. Najwięcej za nowe mieszkanie zapłacimy w Świnoujściu. Średnia cena za metr wynosi tam 33,5 tys. złotych. Drugie jest Zakopane. Metr kwadratowy deweloperskiego mieszkania kosztuje tam 20,8 tys. złotych. Nieco mniej trzeba zapłacić w Sopocie - 20,6 tys. złotych. Drogo jest również w Mikołajkach (19,3 tys. złotych) i Kołobrzegu (prawie 19 tys. złotych). 

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Firma sprzątająca może posprzątać w twoim domu Nowa aplikacja do sprzątania - trochę jak Uber i Netflix

Polacy inwestują w nieruchomości w kurortach. "To inwestycje raczej bezpieczne"

Jarosław Sadowski, ekspert Expandera, podkreślił w rozmowie z Business Insiderem, że Polacy jako społeczeństwo bogacą się. - To oznacza, że z jednej strony coraz więcej osób ma pieniądze, by kupować drugie domy, a z drugiej strony - rośnie liczba osób, które mogą je wynajmować, by wypocząć nad morzem czy w górach - ocenił.

Jak wskazał Sadowski, wysoka inflacja powoduje, iż "inwestycje tradycyjne są zastępowane właśnie przez nieco bardziej alternatywne". Ekspert wyjaśnił, że chodzi tu np. o nadmorskie nieruchomości. - Tu nie ma takich wahań jak np. na giełdzie. Są to inwestycje raczej bezpieczne, ale i dość perspektywiczne. Bo można założyć, że polskie kurorty będą zyskiwać na popularności - zaznaczył.

Wysokie ceny inwestycji w kurortach powoduje również - jak wyjaśnia serwis - mnogość inwestycji. - Obecnie średnią cenę w Świnoujściu winduje w pierwszej kolejności inwestycja Baltic Park Loft z cenami za m kw. od 27,9 tys. do 65 tys. zł - podkreślił w rozmowie z Business Insiderem Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu rynekpierwotny.pl.

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Komunikaty linii lotniczych tłumaczyła włoska dziennikarka Załoga samolotu z Londynu do Mediolanu musiała "odchudzić" maszynę

Więcej o: