Drugi bank w USA upadł. Władze obiecały ochronę depozytów. Biden zapowiada konsekwencje

Signature to drugi po Silicon Valley bank, który w ostatnich dniach upadł. Władze podjęły kroki, dzięki którym klienci odzyskają swoje depozyty. Rządowa ochrona nie dotyczy jednak udziałowców. Prezydent Joe Biden zapowiedział podjęcie kroków i ukaranie osób odpowiedzialnych za bankructwo banku.

W piątek zbankrutował Silicon Valley Bank, co było drugim co do wielkości upadkiem banku w USA. W niedzielę zamknięto kolejny bank, nowojorski Signature, który zajmował się kryptowalutami. Amerykańskie władze chcą w ten sposób zapobiec kolejnemu kryzysowi finansowemu. 

Zobacz wideo Kowal o wystąpieniu Bidena: Niektórzy politycy mówią "słabo, mało". A sojusz z Orbanem to było więcej?

Banki w USA upadają, ale depozyty zostaną zwrócone

Departament skarbu państwa, Fed, oraz Federal Deposit Insurance Corporation wydały oświadczenie, w którym informują, że już od poniedziałku klienci banków uzyskają dostęp do swoich depozytów. Początkowo mówiono o zwrocie ubezpieczonych środków do 250 tys. dolarów.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W niedzielnym oświadczeniu władze poinformowały o pełnej ochronie wszystkich klientów, bez podawania kwot. Dotyczy to także nieubezpieczonych depozytów. Fed zadeklarował, że przekaże dodatkowe fundusze na ten cel. Zapewniono, że podatnicy na tym nie stracą.

Jednocześnie władze poinformowały, że akcjonariusze i wierzyciele nie będą chronieni. Z banków pozbyto się też kierownictwa wysokiego szczebla. 

"Amerykański system bankowy ma silne fundamenty i jest odporny w dużej mierze dzięki reformom, które poczyniliśmy po kryzysie finansowym i które zapewniają zabezpieczenia dla sektora bankowego. Reformy i wdrożone przez nas rozwiązania pokazują, że jesteśmy gotowi podjąć wszelkie konieczne środki, by zapewnić bezpieczeństwom oszczędności deponentów" - czytamy w oświadczeniu. 

Joe Biden zapowiada konsekwencje

Prezydent USA w swoim oświadczeniu zapewnił, że instytucje finansowe zabezpieczyły pracowników i małe przedsiębiorstwa oraz amerykański system finansowy. Biden zapewnił też, że wdrożono rozwiązania, które nie narażają pieniędzy podatników. 

Amerykanie i amerykańskie przedsiębiorstwa mogą mieć pewność, że ich depozyty bankowe będą dostępne, gdy będą ich potrzebować 

- zadeklarował prezydent USA. 

Joe Biden obiecał też, że osoby odpowiedzialne za ten "bałagan" zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. USA ma się też dalej wzmacniać nadzór i regulacje nad dużymi bankami, by nigdy więcej nie doszło do takiej sytuacji. Ponadto w poniedziałek Biden ma przedstawić środki, którymi rząd USA ma zamiar zapewnić bezpieczeństwo sektora bankowego. 

Więcej o: