Jak wypłacić pieniądze z PPK? Kiedy można wypłacić środki z PPK? [PORADNIK]

Z Pracowniczych Planów Kapitałowych mogą skorzystać wszystkie osoby pracujące. W każdej chwili możemy przystąpić do programu lub z niego zrezygnować. Zebrane oszczędności możemy też wypłacić w dowolnym czasie - w jaki sposób należy to zrobić?

Oszczędności zgromadzone poprzez pracownicze plany kapitałowe uczestnik może wypłacić w każdym momencie. Nie musimy czekać do zbliżającej się emerytury, jeśli jednak zdecydujemy się wypłacić zebrane środki przed 60. rokiem życia, wtedy uzyskujemy tzw. zwrot i tracimy kilka przywilejów. W tym celu musimy zwrócić się do odpowiedniej instytucji finansowej, która prowadzi nasz rachunek PPK.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak wypłacić pieniądze z PPK?

Oszczędności, które są gromadzone w PPK, są przekazywane przez pracownika, pracodawcę oraz państwo. Możemy z nich korzystać w dowolnej chwili. Pamiętajmy jednak, że wypłacenie środków z PPK przed 60. rokiem życia nie oznacza rezygnacji z uczestnictwa w programie. Na rachunku nadal będą się pojawiać wpłaty od pracodawcy, a także dopłaty roczne od państwa. Nie ma też żadnego limitu dotyczącego wypłat - możemy wypłacać zgromadzone środki co miesiąc, co kilka lat lub czekać do wieku emerytalnego.

Wszystkie dyspozycje, dotyczące środków, które zostały zebrane z PPK, wydaje instytucja finansowa, która prowadzi i zarządza PPK w danej firmie. Wystarczy złożyć do niej stosowny wniosek i pieniądze zostaną wypłacone na wskazane przez nas konto bankowe. Obecnie PPK zarządzane jest przez 18 instytucji finansowych, których lista znajduje się pod tym linkiem. Środki zostają przez nie wypłacone w terminie do 14 dni od złożenia odpowiedniej deklaracji.

Pracownicze Plany Kapitałowe. Co tracimy, gdy wypłacimy pieniądze wcześniej, niż po ukończeniu 60 r.ż.?

Jeśli zdecydujemy się na wypłatę zebranych pieniędzy przed ukończeniem 60. roku życia, musimy liczyć się z tym, że nie otrzymamy wpłat od państwa. Są to wpłata powitalna oraz dopłaty roczne. Jest to pewnego rodzaju premia za oszczędzanie w PPK do 60 r.ż. W tym przypadku 30 proc. środków z wpłat od pracodawcy trafi do ZUS-u. Gdy zgromadzona kwota wypracowała zysk, od kwoty przychodu kapitałowego należy odliczyć 19 proc. podatku Belki. To podatek od kwoty, którą wypracował fundusz.

Więcej o: