13. emerytura 2023 - ile wynosi kwota netto świadczenia? Kiedy "trzynastka" zostanie wypłacona?

Już niebawem emeryci i renciści otrzymają 13. emeryturę, czyli dodatkowe świadczenie wypłacane od 2019 r. "Trzynastka" podlega waloryzacji, dlatego jej kwota co roku ulega zmianie. W artykule informujemy, ile w 2023 roku wyniesie kwota netto 13. emerytury oraz kiedy świadczenie zostanie wypłacone.

Jak możemy dowiedzieć się dzięki materiałom zamieszczonym na stronie www.zus.info.pl, 13. emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, stanowiące jeden z ważnych elementów polityki senioralnej państwa. Portal informuje również, ile w tym roku wyniesie "trzynastka", a także kiedy osoby uprawnione do otrzymania świadczenia dostaną wypłatę.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

"Trzynastka" w 2023 roku. Ile wynosi 13. emerytura netto? Komu przysługuje świadczenie?

13. emerytura ma wartość najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca tego roku, w którym wypłacane jest świadczenie. Jako że w 2023 roku jest to 1588,44 zł brutto, wartość netto 13. emerytury wyniesie w tym roku 1445,48 zł.

Tę kwotę otrzyma każdy, kto 31 marca br. będzie uprawniony do:

  • emerytury,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Osoby uprawnione do otrzymania 13. emerytury nie muszą składać wniosku o jego wypłatę. Ważną informacją jest to, że "trzynastka" przysługuje także zadłużonym seniorom. Z tego świadczenia nie dokonuje się bowiem żadnych potrąceń ani egzekucji.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów. Kiedy wypłata 13. emerytury w 2023 roku?

13. emerytura będzie wypłacana wraz ze świadczeniami kwietniowymi. A zatem osoby uprawnione do otrzymania "trzynastki" dostaną należne im pieniądze w przyszłym miesiącu. Wyjątek stanowią osoby pobierające świadczenie i zasiłek przedemerytalny, które 13. emeryturę otrzymają w maju, co opisuje gazetasenior.pl.

Więcej o: