Zwrot podatku większy niż zazwyczaj? Nie przecieraj oczu, skarbówka rzeczywiście wyda dwa razy więcej

Tegoroczne zwroty podatków są znacznie większe niż w poprzednich latach. Więcej też wydała na ten cel skarbówka. Artur Soboń potwierdził, że suma zwrotów szacowana jest na 18 mld zł.

Zamieszanie z Polskim Ładem, ale przede wszystkim podwyższona w tej reformie kwota wolna od podatku poskutkowała wyraźnie większymi zwrotami niż w ubiegłym roku.

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Zwrot podatku. Fiskus zwróci prawie dwa razy więcej niż rok temu

W ubiegłym roku podatnicy otrzymali ze zwrotu podatku łącznie 10,5 mld zł. W tym roku ta kwota wyniesie co najmniej 18 mld zł - poinformował w programie "Jedziemy" na TVP Artur Soboń, wiceminister finansów. Do tej pory urzędy skarbowe zwróciły podatnikom 2 mld zł z tytułu rozliczeń PIT za rok 2022, informowała 6 marca ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Jeśli chodzi o liczbę osób, które będą musiały dopłacić do podatku, to ta spadła. W ubiegłym roku skarbówce musiało dopłacić ponad 2 mln osób, w tym roku już tylko 1,2 mln. Według informacji resortu finansów dotychczas podatki rozliczyło 6 mln osób. Pozostali mają czas do 2 maja, później skarbówka automatycznie wypełni i zatwierdzi nasze zeznanie. 

Zwrot z podatku PIT w 2023 roku. Od 45 dni do trzech miesięcy oczekiwania

Skarbówka na zwrot podatku ma 45 dni (w przypadku zeznania podatkowego składanego drogą elektroniczną) lub trzy miesiące (jeśli zeznanie złożono w formie papierowej).

Należny nam zwrot nadpłaty podatku możemy otrzymać przelewem lub przekazem pocztowym. Istnieje także możliwość odbioru pieniędzy w kasie urzędu skarbowego. 

Użyteczne informacje poznamy logując się do e-Urzędu Skarbowego. Dzięki tej usłudze możemy zyskać informacje o statusie zwrotu, dacie jego dokonania czy też zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

Więcej o: