Ile trzeba czekać na zwrot podatku? Gdzie sprawdzić kwotę zwrotu

Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku? Gdzie sprawdzić wysokość zwrotu? Niektórzy podatnicy dostają pieniądze już po 10 dniach od złożenia deklaracji za 2022 r. - podaje Ministerstwo Finansów.

Deklaracje PIT za 2022 rok można składać do 2 maja. Jeśli z zeznania wynika nadpłata podatku, urząd skarbowy zwróci ją podatnikowi: przelewem na konto bankowe, przekazem pocztowym lub wypłaci w urzędowej kasie.

Zwrot podatku 2023. Ile się czeka?

Termin zwrotu podatku zależy od sposobu rozliczenia. Z przepisów wynika, że podatnik dostanie zwrot nadpłaty w ciągu:

  • trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania - jeżeli zostało ono złożone w formie papierowej;
  • 45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli zostało złożone elektronicznie za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje;
  • 30 dni od dnia złożenia zeznania - jeśli zostało złożone elektronicznie przez posiadacza Karty Dużej Rodziny.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że pieniądze trafiają do podatników znacznie szybciej, bo już po 10 dniach od złożenia deklaracji. - Dzięki automatyzacji zwroty podatku z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej, nawet do 10 dni. W ramach tegorocznych rozliczeń zwróciliśmy już podatnikom ponad 370 mln zł. To zwroty z 215 tys. złożonych deklaracji - przekazała zastępczyni szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Anna Chałupa, cytowana przez MF.

Czy złożenie korekty opóźnia wypłatę zwrotu podatku?

Jak tłumaczy rządowy serwis podatki.gov.pl, nadpłata zostaje zwrócona w ciągu 45 dni od dnia złożenia korekty zeznania.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Gdzie sprawdzić kwotę zwrotu podatku?

Aby sprawdzić kwotę nadpłaty, wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego, a następnie wybrać usługę "Zwroty Podatków". Tam znajdują się informacje m.in. o statusie i dacie dokonania zwrotu.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ministerstwo Finansów szacuje, że w tym roku zwrot podatku otrzyma nie mniej niż 15 milionów podatników. Jak poinformowała szefowa resortu Magdalena Rzeczkowska, administracja skarbowa zwróci im łącznie 17,5 miliarda złotych. W zeszłym roku kwota ta wyniosła 10,5 mld zł.

Więcej o: