Auchan nie otworzy nowych sklepów w Rosji. "To fałszywa informacja. Zaprzeczamy"

Auchan jednak nie otwiera nowych sklepów w Rosji - przynajmniej tak wynika z oficjalnego komunikatu. Nie należy jednak zapominać, że firma wciąż kontynuuje swoją działalności w Rosji, a według niektórych medialnych doniesień ma nawet wspierać bezpośrednio rosyjską armię.

"Po opublikowaniu przez Agencję Reuters fałszywej informacji, która została teraz podjęta przez kilka europejskich mediów, Auchan kategorycznie zaprzecza otwarciu nowego sklepu w Rosji" - poinformował Auchan.

Zobacz wideo Chiny wspierają zbrojnie i wywiadowczo Rosję? Dr Przychodniak: Myślę, że tak

Auchan jednak nie otworzy nowych sklepów w Rosji

Jednym z mediów, które podało tę informację za doniesieniami agencji, była również Gazeta.pl. W piątek pisaliśmy, że firma planuje otworzyć w Rosji nową sieć sklepów pod nazwą "Mój Auchan". Tym samym otwierając w Rosji nowe sklepy, Auchan miałby niemal podwoić swoją obecność na tamtejszym rynku. Firma początkowo nie odniosła się do doniesień Reutersa. Zrobiono to dopiero 12 marca.

"Nie, Auchan nie otwiera nowych sklepów ani nie tworzy nowych obszarów sprzedaży w Rosji. Nie, Auchan nigdy nie miał w planach podwojenia liczby sklepów w tym kraju. Ta informacja nie pojawia się nigdzie w komunikatach lub planach strategicznych Auchan Rosja czy Auchan Retail. Jest to fikcja. Tak, Auchan Retail wstrzymał wszystkie inwestycje w swojej rosyjskiej spółce zależnej. Tak, Auchan Retail przestrzega warunków obecnego embarga i sankcji i działa w ścisłych ramach prawa" - poinformowano.  

Auchan przyznał natomiast, że "9 marca ogłoszono rebranding jednego z istniejących już sklepów sieci (funkcjonujących pod marką Atak) na markę My Auchan. Wprowadzenie tej marki sklepów w formacie ultra-convenience na rynek rosyjski zainaugurowane zostało już w 2016 roku".

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Auchan wspiera Rosję?

Przypomnijmy, że Auchan jest jedną z dziesięciu największych firm zagranicznych, które wciąż kontynuują działalność w Rosji. W komunikacie po raz kolejny to podkreślono. Poinformowano, że Auchan "pozostaje wiernym swojemu zobowiązaniu do pozostania otwartym na Ukrainie i Rosji, aby umożliwić ludności cywilnej tych krajów dalszy dostęp do wysokiej jakości żywności w najuczciwszej cenie".  

Mimo to Ukraińska Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji umieściła francuską korporację na liście "międzynarodowych sponsorów wojny", a kontrowersje wokół Auchan mnożą się z każdym miesiącem. Między innymi według wspólnego śledztwa przeprowadzonego przez The Insider, "Le Monde" i Bellingcat, Auchan ma dostarczać rosyjskim żołnierzom przebywającym w Ukrainie jedzenie oraz środki czystości w ramach "pomocy humanitarnej", a także pomagać rosyjskim władzom w przeprowadzeniu mobilizacji wojskowej wśród swoich pracowników.  

***

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: