Oświadczenie o rezygnacji z PPK. Zostało coraz mniej czasu na złożenie deklaracji. Jak się wypisać?

Od 1 marca rozpoczął się autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Oznacza to, że wszyscy, którzy do tej pory nie korzystali z programu, lub w przeszłości z niego zrezygnowali, zostaną do niego automatycznie włączeni. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z uczestnictwa w programie. Zostało na nią coraz mniej czasu, dlatego już teraz dowiedz się jak wypisać się z PPK.

Wraz z końcem lutego wszystkie dotychczasowe deklaracje związane z wpłatami na Pracownicze Plany Kapitałowe uległy unieważnieniu. Od 1 marca osoby, które nie chcą uczestniczyć w programie, muszą ponownie złożyć u swojego pracodawcy odpowiednią deklarację. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje automatycznym zatwierdzeniem uczestnictwa w programie, które wiąże się z odkładaniem części ze swojej pensji na PPK. Podpowiadamy, w jaki sposób złożyć oświadczenie o rezygnacji z programu. Trzeba jednak się spieszyć, ponieważ na złożenie deklaracji zostało coraz mniej czasu.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Deklaracja o rezygnacji z PPK - jak złożyć oświadczenie?

Nawet jeżeli w przeszłości deklaracja o rezygnacji z PPK została złożona, od 1 marca pracownik, który nie chce uczestniczyć w programie musi ponownie złożyć oświadczenie o rezygnacji. W przeciwnym wypadku automatycznie zostanie włączony do programu. Aby wypisać się z PPK należy swoją rezygnację przekazać do pracodawcy. W momencie otrzymania pisma pracodawca nie będzie potrącał składek na PPK z wynagrodzenia pracownika. 

Wzór takiej deklaracji z zasady powinien zapewnić pracodawca. Jeżeli jednak nie dopełnił swoich obowiązków pracownik może pobrać taki dokument ze strony PPK. 

PPK może być korzystniejsze niż kiedykolwiek wcześniej Jak sprawdzić, ile pieniędzy mamy w PPK? Wystarczy kilka kliknięć

Deklaracja o rezygnacji z PPK - zostało coraz mniej czasu na złożenie oświadczenia

Ze złożeniem deklaracji należy się jednak pospieszyć. Im wcześniej pracodawca otrzyma oświadczenie o rezygnacji, tym mniej składek zostanie odprowadzonych z pensji pracownika. Rezygnacja dopiero w kwietniu gwarantuje wypłatę pensji pomniejszonej o wysokość składek. Jeśli jednak do rezygnacji dojdzie do 31 marca, nawet jeżeli składki w marcu zostały pobrane przez pracodawcę, ma on obowiązek zwrócić je pracownikowi. Dzieje się tak, ponieważ pracodawca na przekazanie pieniędzy do instytucji ma czas do połowy miesiąca (w tym przypadku byłby to 15 kwietnia). W momencie otrzymania deklaracji pieniądze nie zostały więc jeszcze przez niego przekazane. 

Jeżeli pracownik spóźni się z rezygnacją, a środki zostaną już przekazane do PPK, w najbliższym czasie nie będzie można ich odzyskać. Deklaracja zacznie więc obowiązywać od kolejnego miesiąca.

O zasadach wypłaty środków z PPK można przeczytać w tym artykule:

Więcej o: