Egzamin na prawo jazdy w 2023 roku. Ile trzeba za niego zapłacić?

Egzamin na prawo jazdy jest zawsze sporym wydatkiem. W jego koszt wlicza się nie tylko sam kurs i zdawane egzaminy, ale również wyrabianie odpowiednich dokumentów. Ile w sumie zapłacimy za prawo jazdy kategorii B w 2023 roku?

Jest użyteczne na co dzień, w podróży i daje wolność poruszania się - prawo jazdy, bo o nim tu mowa, nie bez powodu znajduje się na liście rzeczy, które chce mieć niemal każdy pełnoletni obywatel. Koszty tego przedsięwzięcia są jednak stosunkowo wysokie, dlatego warto sprawdzić dokładnie, ile będziemy musieli na nie przeznaczyć.

Zobacz wideo Co grozi za poruszanie się pojazdem bez wymaganych uprawnień?

Kurs prawa jazdy kategorii B w 2023 roku. Ile kosztuje?

Choć ceny kursów na prawo jazdy kategorii B w szkołach jazdy nie powinny znacząco od siebie odbiegać, niektóre kwestie mogą wpływać na ich ostateczną wysokość. Paradoksalnie, zauważalnie taniej jest w większych miastach, gdzie ośrodki szkoleniowe zmuszone są ze sobą konkurować o potencjalnych kursantów. Cena będzie też inna w zależności od rodzaju kursu, jaki oferuje wybrany ośrodek. Zajęcia indywidualne zawsze będą droższe niż grupowe, a forma zdalna bardziej przystępna pod względem kosztów. Istnieją również tak zwane przyspieszone kursy prawa jazdy, które mają za zadanie przygotować nas do egzaminu w znacznie krótszym czasie, jednak za wyższą cenę. Przeglądając oferty ośrodków szkoleniowych, należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość kursu, którego większy koszt może wynikać z dodatkowych materiałów edukacyjnych czy godzin jazdy z instruktorem.

Ostateczna wysokość opłaty za kurs na prawo jazdy kategorii B oscyluje w tym roku w okolicach 2 - 3 tys. złotych, do czego należy doliczyć jeszcze 140 zł za egzamin praktyczny oraz 30 zł za egzamin teoretyczny.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyrabianie prawa jazdy kategorii B w 2023 roku. Jakie są koszty dodatkowe?

Poza oczywistym kosztem kursu na prawo jazdy oraz zdawanymi przez nas egzaminami musimy liczyć się z wydatkami związanymi z wydawaniem dokumentów. Dopełniając formalności, zostaniemy poproszeni o wykonanie konsultacji lekarskiej celem wydania zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Jej koszt to 200 zł. Do wyrobienia dokumentu niezbędne będzie także zdjęcie, które wykonamy w salonie fotograficznym za około 40 zł. Wniosek o wydanie dokumentu prawa jazdy także jest odpłatny i wynosi 100,50 zł.

Więcej o: