Credit Suisse się topi i ciągnie za sobą inne banki. Rykoszetem dostało też euro

Credit Suisse gwałtownie zaczął tracić na giełdzie i akcje banku nigdy nie były jeszcze tak tanie. To pociągnęło też spadki innych banków, mocno dostało się polskiej giełdzie. Cierpi też euro, które traci wobec wszystkich głównych walut.

Akcje banku Credit Suisse, drugiego co do wielkości banku w Szwajcarii, potaniały w środę nawet o ok. 24 proc. - do najniższego poziomu w historii. Wszystko z powodu wypowiedzi prezesa Saudi National Banku (banku narodowego Arabii Saudyjskiej) - największego inwestora w Credit Suisse - który zapowiedział, że nie mógłby zapewnić szwajcarskiemu bankowi dalszej pomocy finansowej w razie potrzeby (a pojawiły się obawy, że bank mógłby potrzebować dokapitalizowania).

Zobacz wideo Czy grozi nam powtórka w Lehman Brothers? Kuczyński wyjaśnia i apeluje do rządzących ws. banków

Euro gwałtownie traci na giełdzie po spadku akcji Credit Suisse

Informacje o problemach w szwajcarskim banku momentalnie odbiły się na kursie euro. Mocno na tej sytuacji zyskuje natomiast dolar. Kurs EUR/USD spadł już o 1,7 proc. W ciągu dwóch godzin euro potaniało w relacji do dolara o ponad 2 grosze.

Euro traci po spadkach akcji Credit SuisseEuro traci po spadkach akcji Credit Suisse fot. stooq.pl

Mniejszy spadek wspólna europejska waluta zaliczyła w parze z funtem, bo o 0,82 proc., co dało nieco ponad grosz straty.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Na tej sytuacji zyskuje też polski złoty, który urósł o 0,28 proc. W najgorszym momencie środy cena euro spadła o prawie 4 grosze. Lekkie odbicie po 15.00 pozwoliło odrobić 1 grosze i obecnie za euro zapłacimy 4,69 zł. 

Spadek euro po stratach na akcjach Credi SuisseSpadek euro po stratach na akcjach Credi Suisse fot. stooq.pl

Mimo że problemy ma szwajcarski bank, to frank nie wyszedł na tym gorzej niż euro. W parze EUR/CHF odnotowano stratę w wysokości 0,83 proc. i spadek wartości wspólnej europejskiej waluty o 1 grosz.

Frank zyskał też w parze ze złotym i to aż 0,66 proc., co daje wycenę na poziomie 4,83 zł, 4 grosze więcej niż rano. 

Szwajcarska waluta nie oparła się jednak dolarowi w parze, z którym straciła 0,87 proc. Ostatecznie jednak to tylko spadek o 1 grosz. 

Banki mają problemy po Credit Suisse

Amerykańska giełda na samym otwarciu już straciła kilka procent. Za spadek odpowiedzialne są głównie straty na akcjach banków. Nie lepsza sytuacja jest w Europie. Indeks monitorujący notowania europejskich banków Euro Stoxx Banks spadł w środę o 3,37 proc. 

Nie obyło się również bez strat na polskiej GPW. WIG_Banki stracił 3,37 proc. Jedynym bankiem, który w środę po 16.00 był na plusie, był Getin Bank. Najwięcej stracił Grupo Santander - aż 7,47 proc. W słabe sytuacji są też Alior (-5,79 proc.), Unicredit (-5,75 proc.) oraz Millenium (-5,00 proc.). 

WIG_Banki 15 marcaWIG_Banki 15 marca fot. stooq.pl

Więcej o: