Rekordzista odłożył w PPK sześciocyfrową kwotę. Wiadomo, ile musiałby zarabiać

Rekordzista odłożył w Pracowniczych Planach Kapitałowych kwotę 660 tys. zł. Aby tyle odłożyć, musiałby zarabiać miesięcznie średnio około 472 tys. zł brutto - wylicza "Business Insider".

Na PPK danego pracownika domyślnie wpływa co miesiąc 2 proc. jego miesięcznej pensji. Można odkładać więcej, nawet do 4 proc. wynagrodzenia lub mniej - osoby z pensją do 120 proc. płacy minimalnej (obecnie 4188 zł, a od lipca 4320 zł brutto) mają prawo do obniżenia składki do zaledwie 0,50 proc. Do tego na PPK pracownika idzie składka pracodawcy. Domyślnie to 1,5 proc. pensji brutto.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Pracownicze Plany Kapitałowe. Tyle wpłacił rekordzista

Wiadomo, jaką sumę odłożył w PPK rekordzista. - Najwyższe saldo rachunku PPK posiada kapitał o wartości powyżej 660 tys. zł - powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w rozmowie z "Business Insider". Serwis podaje, że nie jest to odosobniony przypadek i co najmniej kilka kont w PPK zgromadziło tak zawrotne kwoty.

Z wyliczeń "Business Insider" wynika, że rekordzista (zakładając, że wpłaca na konto PPK 2 proc. wynagrodzenia, a pracodawca dokłada kolejne 1,5 proc.) musiałby zarabiać miesięcznie średnio ok. 472 tys. zł. Natomiast gdyby on i jego pracodawca wpłacali po 4 proc., to miesięczne wynagrodzenie pracownika musiałoby wynosić średnio 206 tys. zł. Zakładając, że pracownik ten odkłada od początku programu, każdego miesiąca musiałby wpłacać na konto PPK ok. 16,5 tys. zł.

Do PPK przystąpiło ok. 2,6 mln osób

Trwa tzw. autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Z końcem lutego br. wszystkie deklaracje rezygnacji z wpłat na PPK straciły ważność. Jeśli ktoś nadal nie chce tam odkładać środków, musi złożyć deklarację u swojego pracodawcy ponownie. Jeśli tego nie zrobi - zostanie z automatu "zaciągnięty" do PPK.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dziś do PPK (stan na koniec lutego br.) należy niemal 2,6 mln osób, czyli ok. 35 proc. pracowników uprawnionych do udziału w programie. Najwięcej zaufania PPK wzbudziły w największych firmach (ponad 250 pracowników) - tu partycypacja sięga 53 proc. Najrzadziej do PPK należą pracownicy sektora publicznego (partycypacja ok. 21 proc.).

Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca

Więcej o: