PCC-3. Nie płacisz podatku od zakupów w internecie? Dotkliwe kary. Nawet ponad 69 tys. zł

Podatek od czynności cywilnoprawnych coraz częściej dotyczy nie tylko używanych samochodów czy rowerów, ale i zwykłych zakupów dokonywanych przez nas na co dzień na portalach ogłoszeniowych. Kupiłeś od sąsiada wózek dla dziecka za kwotę wyższą niż 1 tys. zł - powinieneś odprowadzić podatek. Zlekceważenie deklaracji podatkowej PCC-3 może być dla nas bardzo dotkliwe.

Kary za niezłożenie deklaracji PCC-3 należą do opłat, których wielkość jest uzależniona od obowiązującej obecnie płacy minimalnej. Niestety pomimo inflacji państwo zdaje się nie brać pod uwagę, że wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia zmieniają się również ceny produktów kupowanych przez nas na portalach ogłoszeniowych. W konsekwencji podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy coraz częściej przedmiotów o niższej wartości. I tak jak konieczności złożenia deklaracji podatkowej w związku z zakupem używanego samochodu raczej jesteśmy świadomi, tak obowiązek odprowadzania podatku od używanego roweru dla dziecka odkupionego od znajomej, nie jest już dla nas taki oczywisty.

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

Kiedy PCC-3? Czego dotyczy podatek od czynności cywilnoprawnych?

Pomimo waloryzacji emerytur, podnoszenia minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wielkości kar stosowanych w przypadku niezapłacenia PCC-3, wartość przedmiotów, których dotyczy opodatkowanie, pozostaje niezmienna. Deklarację podatku od czynności cywilnoprawnych musimy złożyć w przypadku nabycia dobra (np. za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego typu OLX), którego wartość przekracza 1 tys. zł. Choć kiedyś kwota ta faktycznie sprawiała, że odprowadzany podatek obejmował głównie dobra o wysokiej wartości (jak używany samochód czy elektroniczny sprzęt do ćwiczeń), dziś jest to równowartość używanego roweru dla dziecka, czy odkupowanego od kogoś telefonu. Podatek, jaki musimy odprowadzić od wartości zakupionego produktu, wynosi 2 proc.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Do kiedy należy złożyć deklarację PCC-3?

Deklarację podatkową od czynności cywilnoprawnych należy złożyć do odpowiedniego urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. W tym samym terminie należy również wpłacić należną kwotę podatku na rachunek bankowy wybranego urzędu. Dokładne informacje na temat tego, jak obliczyć swoją należność podatkową i znaleźć przypisany do siebie organ podatkowy, znajdziesz na stronie podatki.gov.pl.

Kary za niezłożenie deklaracji PCC-3 w 2023 roku. Ile może kosztować nas niewiedza?

Nieświadomość obowiązku odprowadzenia podatku za zakupione na portalach ogłoszeniowych dobra może nas za to sporo kosztować. Kary za spóźnienie się ze złożeniem deklaracji wzrosły po raz kolejny na początku bieżącego roku. Obecnie wahają się one w granicach od jednej dziesiątej minimalnej pensji, do jej 20-krotności. Oznacza to, że najniższa kara, jaka może nas spotkać to obecnie 349 zł, a najwyższa osiągnęła niebotyczne 69 tys. 800 zł.

Więcej o: