Umowa o pracę wchłonie pozostałe formy zatrudnienia? Nadchodzą duże zmiany

Rząd szykuje rewolucję w formach zatrudnienia. Jednolita umowa o pracę miałaby zastąpić obecne umowy o pracę, umowę o dzieło oraz umowę zlecenie. Rząd o tym pomyśle mówi od dawna, ale eksperci nie są jego entuzjastami.

Krajowy Program Reform na lata 2023/2024 może zrewolucjonizować rynek pracy w Polsce. PiS od dawna próbuje przeforsować jednolitą umowę o pracę dla wszystkich. Chce w ten sposób walczyć z tzw. śmieciówkami. Temat ten pojawiał się już podczas kampanii w 2015 roku, ale i w 2021 roku, gdy prezentowano Polski Ład. W projekcie KPR wraca ponownie.  

Zobacz wideo Inflacja nadal nam zagraża? "Nie wiemy, jak zachowają się banki centralne"

Jednolita umowa o pracę zostanie wprowadzona?

Branżowy portal PulsHR dopatrzył się w projekcie KPR zapisu o jednolitej umowie o pracę. W praktyce oznaczałoby to wprowadzenie jednego kontraktu na wszystkie formy zatrudnienia. "Rozwiązanie miałoby z jednej strony zapewnić nową elastyczność, a z drugiej bezpieczeństwo na polskim rynku pracy" - uzasadniono w projekcie.  

W rzeczywistości rozwiązanie to może wcale nie ułatwić, a utrudnić życie pracodawcom i pracownikom. Zapytani przez PulsHR eksperci wskazują, że obecne formy zatrudnienia pozostają różne i uwzględniają różne zapotrzebowanie stron, dlatego ich ujednolicenie może wprowadzić chaos.

Eksperci krytykują pomysł nowej umowy

- Nie sposób wszystkich typów i rodzajów zatrudnienia czy quasi-zatrudnienia zrównać poprzez nadanie im tylko jednej formuły. Jako pracodawcy i pracownicy nie żyjemy w próżni, a w stale zmieniających się realiach prawnych, podatkowych, gospodarczych, i dlatego ustawodawca powinien pozostawiać nam wybór - mówił Łukasz Staszel, adwokat i pracownik badawczo-dydaktyczny Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej w rozmowie z PulsHR. 

Wojciech Ratajczyk, wiceprezes Polskiego Forum HR i prezes agencji zatrudnienia Trenkwalder Polska, uspokaja jednak, że "jednolity kontrakt też nie jest nowym hasłem, pojawia się w debacie publicznej od dłuższego czasu, ale nikt nie doprecyzował jeszcze, co na dobrą sprawę on oznacza". 

- W przypadku KPR też nie mamy żadnego projektu zmian legislacyjnych. Dyskusja o tym, jak miałby w Polsce taki kontrakt jednolity wyglądać i czy rynek pracy go potrzebuje, jest dopiero przed nami - wskazuje w rozmowie z PulsHR. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Umowa zlecenie zostanie ozusowana

Przypomnijmy, że Krajowy Program Reform na lata 2023/2024 przewiduje również m.in. ozusowanie umów zlecenie, co dla wielu osób może wiązać się z niższym wynagrodzeniem "na rękę", nawet o kilkaset złotych. Więcej pisaliśmy o tym w poniższym artykule >>>  

***

Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca.

Wyłącz sprawdzanieSugestie Premium

Więcej o: