Warszawa. "Szkieletor" po wielu latach zostanie rozebrany. Rosjanie porzucili inwestycję

Wielki, betonowy obiekt w Warszawie, który miał być siedzibą firmy EuRoPol Gaz, zostanie zburzony. Budynek w stanie surowym stoi pusty od niemal dwóch dekad. Deweloper postawi na jego miejscu mieszkania.

- Dom Development otrzymał wydaną przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego decyzję z 11 stycznia 2023 roku. Inwestor ma zgodę na budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z parkingiem podziemnym, nadziemnym i infrastrukturą techniczną oraz na rozbiórkę budynku biurowego - wyjaśnił Artur Szklarczyk z wydziału prasowego stołecznego ratusza w rozmowie z TVN24. Dom Development nie zdradza jeszcze szczegółów, dotyczących rozbiórki.

Zobacz wideo Gettoizacja osiedli to coraz większy problem. Czy grodzenie osiedli zapewnia bezpieczeństwo?

"Szkieletor" zostanie zburzony. Miał być siedzibą firmy EuRoPol Gaz

Budowa biurowca na warszawskich Bielanach ruszyła w 2000 roku. Obiekt miał być siedzibą przedsiębiorstwa EuRoPol Gaz, powstałego w 1993 roku, właściciela polskiej części gazociągu przesyłowego Jamał-Europa. Budowa została jednak wstrzymana po dwóch latach - rosyjscy inwestorzy porzucili kosztowną inwestycję. Od tamtego czasu warszawski "szkieletor" stoi w stanie surowym.

Wkrótce jednak budynek powinien zostać wyburzony. - Jesteśmy obecnie na etapie prac projektowych związanych z inwestycją przy ulicy Literackiej, więc jest jeszcze za wcześnie, aby informować o szczegółach - przekazała TVN24 w imieniu Dom Development Magda Kołodziejczyk.

2023.03.14 Warszawa | Konferencja nt. programu Pierwsze Mieszkanie. Program Pierwsze Mieszkanie z listą uwag od NBP i... rządu

Waldemar Buda na wniosek ABW podjął decyzję w sprawie EuRoPol Gaz

W listopadzie ubiegłego roku minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na wniosek ABW podjął decyzję o przejęciu aktywów Gazpromu w Polsce. Chodziło o przejęcie udziałów PAO Gazprom w spółce EuRoPol Gaz. Zgodnie z decyzją ministra rozwoju i technologii nastąpiło ustanowienie tymczasowego zarządu przymusowego nad PAO Gazprom.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W uzasadnieniu decyzji resortu rozwoju stwierdzono, że ustanowienie tymczasowego zarządu przymusowego "jest konieczne dla zapewnienia funkcjonowania tego podmiotu w zakresie wykonywanych przez ten podmiot praw ze 100 procent akcji posiadanych w System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz S.A. z siedzibą w Warszawie, w celu utrzymania w zakresie działalności tego przedsiębiorstwa świadczenia usług użyteczności publicznej lub wykonywania innych zadań o charakterze publicznym oraz dla ochrony interesu ekonomicznego państwa".

Gazociąg (zdjęcie ilustracyjne) Nieoficjalnie: Rząd przejmuje aktywa Gazpromu w Polsce

Więcej o: