Cukier w Niemczech już nie taki tani. Ceny wyraźnie wzrosły

Gdy Polska przeżywała w ubiegłym roku "kryzys cukrowy", ceny cukru w Niemczech były zdecydowanie niższe. Jednak również i tam dobre czasy się skończyły - cukier w Niemczech podrożał niemal o 100 procent.

W drugiej połowie 2022 roku cukier w Polsce nieoczekiwanie gwałtownie podrożał. Jeszcze w styczniu ubiegłego roku kilogram cukru kosztował nieco ponad 3 zł. Natomiast w lipcu nie dość, że cena podskoczyła do 7 zł, to jeszcze w wielu sklepach brakowało tego towaru. Co więcej, sklepy wprowadziły limity na zakup cukru - popularne w Polsce sieci sprzedawały ten produkt w ilości od 3 do 10 kg na jeden paragon.

Zobacz wideo Inflacja nadal nam zagraża? "Nie wiemy, jak zachowają się banki centralne"

Cukier w Niemczech podrożał niemal o 100 procent

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, niektórzy Polacy próbowali poradzić sobie z drożyzną i jeździli w tym celu na zakupy do Niemiec. Tam cukru nie brakowało i kosztował zaledwie 79 centów za kilogram, tj. ok. 3,70 zł według aktualnego kursu walut.

Jednak sytuacja u naszego zachodniego sąsiada uległa drastycznej zmianie - zakupy w Niemczech nie są już tak opłacalne. Cukier w niemieckich marketach podrożał niemal o 100 proc. Z wcześniejszych 79 centów, cena w sklepach sieci Lidl, Aldi, czy Kaufland podskoczyła do 1,49 euro, czyli ok. 7 zł - podaje "Super Express".

Nie tylko cukier. Drożeje wszystko - m.in. jajka, mleko i banany

Z naszego najnowszego koszyka cenowego wynika, że kilogram cukru w Polsce kosztuje średnio 6,59 zł i podrożał o 83,6 proc. rok do roku. Niestety to nie jedyny towar, którego dotknął wzrost cen. Jajka podrożały aż o 50,7 proc. r/r (10 sztuk w mniejszym sklepie kosztuje średnio 10,11 zł), mleko (po 4,79 zł za litr) jest droższe o 42,1 proc., a banany przy cenie 6,92 zł za kilogram podrożały o 35,7 proc.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja w Niemczech jest niższa niż w Polsce - w lutym wyniosła 8,7 proc. Dla porównania, inflacja w Polsce wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. W lutym wyniosła 18,4 proc. r/r i jest obecnie najwyższa od ponad 26 lat. Jest jednak dobra informacja - inflacja powinna zacząć spadać. Więcej na ten temat w poniższym artykule:

Więcej o: