Zmiana czasu z zimowego na letni 2023. Kiedy przestawiamy zegarki? To już w ten weekend!

Marzec powoli dobiega końca, a wraz z nim nasz okres funkcjonowania zgodnie z czasem zimowym. Coroczną zmianę czasu na letni odczujemy już w ten weekend. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu obowiązująca w całej Unii Europejskiej dokonywana jest dwa razy do roku. Na czas letni przestawiamy się zawsze w ostatnią niedzielę marca, czas zimowy powraca natomiast wraz z ostatnią niedzielą października. W Polsce procedurę zmiany czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy przestawiamy zegarki?

Tegoroczna zmiana czasu z zimowego na letni przypada na noc z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca. Oznacza to, że godziny w naszych urządzeniach elektronicznych, takich jak telefon, komputer czy tablet automatycznie zmienią się z godziny 2:00 na 3:00.

Do przestawienia wskazówek w zegarkach analogowych na rękę czy ścianę oraz tych wbudowanych w AGD typu piekarnik i lodówka będziemy musieli pofatygować się sami. Zmiana czasu na letni będzie wiązała się dla nas z utratą jednej godziny snu, co warto brać pod uwagę, planując porę udania się do łóżka. Do czasu zimowego wrócimy 29 października.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda. Od środy cieplej - nawet 18 stopni. IMGW: Ale wkrótce mogą wrócić przymrozki (zdjęcie ilustracyjne) Od środy cieplej - nawet 18 stopni. Ale wkrótce mogą wrócić przymrozki

Polacy nie chcą zmiany czasu. Wolą wariant letni

Choć wprowadzona na stałe w 1977 roku zmiana czasu w zamyśle miała ujednolicić i usprawnić współpracę gospodarek europejskich, od lat trwa dyskusja podważająca jej wątpliwą zasadność. W 2018 roku z badań przeprowadzonych przez CBOS wynikało, że aż 78,3 proc. Polaków jest przeciwna cyklicznemu przestawianiu zegarków. 74 proc. ankietowanych uznało z kolei, że wolałoby żyć na stałe zgodnie z czasem letnim. Gdy sondaż ponowiono rok później, zwolenników rezygnacji z obecnego systemu dwukrotnej zmiany czasu odnotowano już 79,2 proc.

Objawy wiosennego przesilenia (zdjęcie ilustracyjne) Przesilenie wiosenne. Kiedy je odczuwamy? Jakie są jego objawy?

Więcej o: