Rozliczenie PIT za 2022 rok. Do kiedy możemy składać naszą deklarację podatkową?

2 maja upływa termin rozliczania PIT za 2022 rok. Jeśli do tego dnia nie zdążymy złożyć naszej deklaracji podatkowej, musimy liczyć się z negatywnymi konsekwencjami. W takiej sytuacji warto skorzystać z tzw. czynnego żalu, aby w ten sposób wnioskować o odstąpienie od wymierzenia kary.

Osobom, które nie złożą na czas swojej deklaracji podatkowej, naliczane są odsetki za zwłokę. W przypadku wysokich zaległości można nawet odpowiadać za popełnienie przestępstwa skarbowego. Warto wobec tego pamiętać o terminach, jakie obowiązują przy rozliczaniu się z fiskusem, a także wiedzieć, z jakiego rozwiązania skorzystać w przypadku spóźnienia się ze złożeniem deklaracji PIT.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

PIT za 2022 rok. 2 maja upływa termin składania deklaracji podatkowej

Termin składania deklaracji podatkowych został ujednolicony w związku z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu 2.0. Na ich mocy wszystkie deklaracje mają być odtąd składane do końca kwietnia. Jednak w 2023 roku 30 kwietnia to niedziela, czyli dzień wolny od pracy, a 1 maja jest świętem. Dlatego też termin na składanie deklaracji PIT za 2022 rok mija 2 maja 2023 roku.

Deklaracje podatkowe można składać zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. W sprawnym rozliczeniu się z fiskusem pomaga usługa Twój e-PIT, z której można skorzystać wchodząc na stronę www.podatki.gov.pl.

Co zrobić, gdy nie rozliczymy PIT w terminie? Z pomocą przychodzi tzw. czynny żal

Osoby, które nie złożą deklaracji podatkowej w terminie, muszą liczyć się z konsekwencjami. Wysokość kary za nierozliczenie PIT jest uzależniona od kwoty należności. Jeśli nie przekroczy ona pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia, to czyn jest kwalifikowany jako wykroczenie skarbowe, za które trzeba zapłacić mandat. Gdy zaległość jest wyższa, to osoba, która nie rozliczyła PIT będzie odpowiadać za popełnienie przestępstwa skarbowego, za które sąd może nałożyć grzywnę oraz karę ograniczenia lub pozbawienia wolności. Karą za niezłożenie PIT w terminie jest ponadto konieczność zapłaty odsetek za zwłokę.

Gdy spóźnimy się z rozliczeniem PIT warto skorzystać z tzw. czynnego żalu, czyli dobrowolnego przyznania się do naruszenia przepisów podatkowych, połączonego z prośbą o zaniechanie ukarania osoby, która nie złożyła deklaracji podatkowej na czas. Wniosek ten powinien zawierać informację, jakiego czynu zabronionego dopuścił się podatnik. Czyny żal należy złożyć w terminie jak najkrótszym od ostatecznego dnia składania deklaracji, czyli - w tym roku - od 2 maja.

Więcej o: