Oszuści podszywają się pod ZUS. Rozsyłają maile z plikiem. "Wyglądają wiarygodnie"

ZUS ostrzega przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Zakład podkreśla, aby nie klikać w podejrzane linki i nie pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Na fałszywe maile jako pierwszy zwrócił uwagę serwis Niebezpiecznik.pl. 20 marca napisał na Twitterze, że otrzymał zgłoszenie "na wyciek z NFZ". W kolejnym wpisie czytamy: "Uważajcie na e-maile 'o błędnym logowaniu do PUE / ZUS'! W załączniku oszuści zachęcają do otworzenia pliku .xll (zupełnie jak w przypadku wczorajszych ataków 'na NFZ')".

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Oszuści podszywają się pod ZUS. "Fałszywe maile wyglądają wiarygodnie"

Ostrzeżenie w sprawie oszustw wystosował również Zakład Ubezpieczeń Społecznych. "Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Zakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania, nie prosi też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji" - podkreśla zakład w środowym komunikacie.

"Fałszywe maile wyglądają wiarygodnie - mogą wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE (są to jednak przypadkowe liczby). Dlatego zaleca się dokładne czytanie treści otrzymywanych maili i weryfikowanie wszelkich zawartych w nich informacji" - czytamy.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował żadnych działań.

Więcej o: