Szwajcaria. Banki Credit Suisse i UBS wspierały rosyjskich oligarchów? Bloomberg: Trwa śledztwo

Szwajcarskie banki Credit Suisse oraz UBS są pod obserwacją Departamentu Sprawiedliwości USA. Według informacji Bloomberga mogą zostać oskarżone o pomoc rosyjskim oligarchom w obchodzeniu nałożonych na nich sankcji. Podobne śledztwo prowadzone jest również w kilku amerykańskich bankach.

Credit Suisse, UBS, a także kilka na razie nieznanych z nazwy amerykańskich banków ma złożyć wyjaśnienia w Departamencie Sprawiedliwości USA. Anonimowe źródła Bloomberga donoszą, że to efekt śledztwa, według którego pracownicy tychże instytucji finansowych mieli pomagać rosyjskim oligarchom obchodzić sankcje. 

Zobacz wideo Dlaczego Orlen nie zrezygnował z importu ropy z Rosji?

Banki pomagały oligarchom obchodzić sankcje?

Przypomnijmy bowiem, że majątki rosyjskich oligarchów wspierających Władimira Putina miały zostać zamrożone. Credit Suisse - według danych Bloomberga - w szczytowym okresie zarządzał majątkami Rosjan w wysokości 60 mld dolarów. Z tego tytułu mieli uzyskiwać przychody rzędu 500-600 mln dolarów rocznie. W maju 2022 roku, ze względu na sankcje, kwota aktywów Rosjan spadła jednak do 33 mld dol.  

Amerykańska prokuratura chce zidentyfikować pracowników, którzy współpracowali z klientami objętymi sankcjami i ustalić, w jaki sposób banki sprawdzały swoich klientów przez ostatnie kilka lat. Bankierzy mogą być następnie poddani dalszemu śledztwu w celu ustalenia, czy złamali przepisy. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Loga banków UBS i Credit Suisse na budynkach w Zurychu Szwajcarzy reagują na upadek Credit Suisse ze zdziwieniem

Banki może czekać duża kara za pomoc Rosjanom

Bloomberg przypomina, że w przeszłości BNP Paribas został surowo ukarany za pomoc w obchodzeniu sankcji zastosowanych wobec sudańskich, irańskich i kubańskich podmiotów. Bylo to w 2014 roku, a bank zgodził się zapłacić 9 mld dolarów w ramach ugody. 

Credit Suisse oraz UBS dostały wezwanie do złożenia wyjaśnień w tej sprawie jeszcze przed tym, jak UBS przejął Credit Suisse w celu powstrzymania pogłębiającego się kryzysu zaufania do instytucji finansowej.

Bank UBS. Zurich, 18 marca 2023 r. Credit Suisse ratowany przez UBS. Ekspert: Szwajcaria została skompromitowana

***

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: