ZUS obiecuje emerytury wyższe o nawet 20 proc. Emeryci muszą zrobić tylko jedną rzecz

ZUS zachęca emerytów do opóźnienia przejścia na emeryturę i pracowania nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakład uważa, że dzięki temu można znacząco podnieść wysokość przyszłego świadczenia. Zmienić je może nawet jeden rok pracy więcej. Ekonomiści mają jednak na to inne spojrzenie.

Prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska zapewniała w rozmowie z money.pl, że odłożenie emerytury o rok może wpłynąć na zwiększenie jej nawet o 10 do 15 proc. Co więcej, podkreślała, że w obecnej sytuacji gospodarczej może to być jeszcze więcej, bo aż ponad 20 proc.  

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

ZUS zapewnia, że lepiej emeryturę opóźnić. Eksperci polemizują

Doktor Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego wyliczył jednak dla portalu, że to nie zawsze musi być prawda. Wykazał, że choć odłożenie odejścia na emeryturę o rok, może rzeczywiście wpłynąć na wzrost świadczenia o ok. 100 zł, to jest to równoznaczne ze stratą prawa do 12 zwykłych emerytur oraz "trzynastki" i "czternastki", a to oznacza, że "stracona" w ten sposób kwota zwróciłaby się dopiero po kilkunastu latach.   

ZUS w odpowiedzi argumentował, że chociaż rzeczywiście można stracić przez brak świadczeń w roku, w którym opóźnimy przejście na emeryturę, to przecież w tym czasie pobierać będziemy normalne wynagrodzenie, które zrekompensuje tę różnicę. - Porównywanie emerytury przyznanej rok wcześniej ze zwaloryzowaną w marcu oraz emerytury przyznanej po rocznym opóźnieniu przejścia nie jest właściwe. Należy pamiętać, że ubezpieczony przez ten rok pobiera albo emeryturę, albo wynagrodzenie - podkreślał rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski w rozmowie z money.pl.  

Oznacza to, że tak naprawdę dla każdego emeryta ta sytuacja będzie wyglądać trochę inaczej. Aby świadomie podjąć decyzję o przejściu na emeryturę, można skorzystać z udostępnianych przez ZUS informacji o stanie konta i prognozowanych emeryturach. Można je sprawdzić już po ukończeniu 35 roku życia. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Waloryzacja emerytur 2023 [tabela]. Rekordowo wysoki wskaźnik. Ile wynoszą emerytury od 1 marca? Emerytury skusiły Polaków. ZUS przeżył szturm seniorów. Dwa powody

Waloryzacja emerytur 2023 

Przypominamy również, że od 1 marca emerytury i renty wzrosły o 14,8 procent. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa, z gwarantowaną kwotą podwyżki w wysokości 250 zł brutto. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska poinformowała w środę, że większość spośród ponad 10 mln rencistów i emerytów otrzymała już zwaloryzowane świadczenia. 

Zwaloryzowane świadczenia wypłacane są w standardowych terminach płatności: 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25 marca i także 1 kwietnia, więc większość uprawnionych osób otrzymała już podwyżki świadczeń. 

Emerytura - zdjęcie ilustracyjne Pyrrusowa waloryzacja emerytur. Podwyżki po części wchłonie państwo

***

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: