Leroy Merlin opuści Rosję po 18 latach. "Działalność firmy pozostanie w służbie mieszkańcom"

Leroy Merlin sprzeda swoje sklepy w Rosji. Francuska sieć ma przekazać markety pod zarząd lokalny. "To powinno ocalić miejsca pracy 45 tys. pracowników" - wyjaśnia spółka ADEO, właściciel sieci.

"Po ponad 18 latach działalności w Rosji przekazanie kontroli nad Leroy Merlin lokalnemu zarządowi powinno ocalić miejsca pracy 45 tys. pracowników i zapewnić, że działalność firmy pozostanie w służbie mieszkańcom" - czytamy w komunikacie spółki ADEO, która zarządza markami Leroy Merlin, Decathlon i Auchan.

Zobacz wideo Na jakim poziomie powinny utrzymać się stopy procentowe?

Leroy Merlin opuszcza Rosję. "Następstwo wstrzymania nowych inwestycji"

Podkreślono, że "proces transferu" jest efektem rozpoczętych kilka miesięcy temu prac zgodnie z międzynarodowymi regulacjami. "Jest następstwem wstrzymania od początku konfliktu przez ADEO wszystkich nowych inwestycji w Rosji i stopniowego uniezależniania się lokalnych operacji" - wyjaśnia spółka.

Właściciel Leroy Merlin dodał, że proces przekazania kontroli nad placówkami tej sieci będzie podlegał zatwierdzeniu przez odpowiednie władze w Rosji. "W całym procesie priorytetem ADEO jest odpowiedzialne działanie z poszanowaniem wszystkich pracowników" - zapewnia spółka. Sieć Leroy Merlin posiada w Rosji 113 marketów zlokalizowanych w 62 miastach.

Leroy Merlin pomagał rosyjskim żołnierzom? Spółka ADEO odrzucała doniesienia mediów

Po wybuchu wojny w Ukrainie, polscy klienci zapowiadali bojkot sklepów Auchan, Decathlon i Leroy Merlin, które wówczas nie zawiesiły działalności w Rosji. Spółka ADEO wyjaśniała wcześniej, że gdy tylko wybuchł konflikt zbrojny, sieć Leroy Merlin zawiesiła nowe inwestycje w Rosji oraz import rosyjskich produktów, a także wstrzymała finansowanie dla Leroy Merlin w tym kraju. Spółka ADEO przypominała również, że już od pierwszego dnia wojny potępiła rosyjską inwazję.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W lutym 2023 roku francuski dziennik "Le Monde" donosił, że sieci Leroy Merlin i Auchan miały udzielać "pomocy humanitarnej" rosyjskim żołnierzom walczącym na froncie w Ukrainie. "Jesteśmy wstrząśnięci tymi informacjami. Formalnie odrzucamy wszelkie zarzuty dotyczące Leroy Merlin" - podkreślała spółka ADEO w komunikacie. Również władze Auchan "kategorycznie zaprzeczyły" tym doniesieniom.

Więcej o: