Rozliczenie PIT za 2022 rok. Dwa zwroty podatku. Pomyłka urzędu skarbowego? Niekoniecznie

Rozliczenie PIT za 2022 rok generuje wiele pytań. Niektórzy podatnicy otrzymali nie jeden, a dwa zwroty z podatku. Okazuje się, że nie jest to błąd urzędu skarbowego, a wynik likwidacji ulgi dla klasy średniej.

Rozliczenie PIT za 2022 rok trwa. Ministerstwo Finansów szacuje, że w tym roku zwrot podatku otrzyma nie mniej niż 15 milionów podatników. Jak poinformowała szefowa resortu Magdalena Rzeczkowska, administracja skarbowa zwróci im łącznie 17,5 miliarda złotych. W zeszłym roku kwota ta wyniosła 10,5 mld zł. Niektórzy już wysłali swoje zeznania i otrzymali nadpłatę. Wśród tych osób znalazły się również takie, które dostały aż dwa przelewy.

Zobacz wideo Zwrot podatku jest podejrzanie wysoki? Ekspert doradza czujność

Rozliczenie PIT za 2022 rok. Dwa zwroty z podatku to nie błąd

W 2022 roku została zlikwidowana ulga dla klasy średniej. W ramach rekompensaty weszła w życie nowa, obniżona stawka skali podatkowej - zamiast 17 proc. jest 12 proc. Dla tych, dla których ulga dla klasy średniej była korzystniejsza, ustawodawca wprowadził tzw. podatek hipotetyczny. 

"Podatnik zobowiązany był rozliczyć PIT w świetle aktualnie obowiązujących przepisów. Dopiero po otrzymaniu rozliczenia PIT od podatnika, urzędnicy KAS dokonują przeliczenia hipotetycznego podatku i informują podatnika o ewentualnej różnicy do zwrotu. Jeżeli urzędnicy ustalili, że podatnikowi przysługuje wyrównanie z tytułu niewykorzystanej ulgi dla klasy średniej, to odpowiednią kwotę zwrotu samodzielnie zwrócą na konta bankowe podatników" - czytamy na stronie pit.pl.

Podatnicy zwrot z tytułu zlikwidowanej ulgi dla klasy średniej dostali w postaci jednego przelewu. Jest również grupa osób, która otrzymała je dwa.

Strona podatki.gov.pl (zdjęcie ilustracyjne) Kiedy będzie zwrot podatku? Jak długo się czeka? [PORADNIK]

Urząd może osobno przelać nadpłatę z rozliczonej ulgi

Kwestie dwóch przelewów można skonsultować z pracownikiem urzędu skarbowego. "Urząd skarbowy może bowiem dokonać również zwrotu w postaci osobnego przelewu bankowego np. z rozliczonej w deklaracji PIT ulgi na dziecko" - podaje pit.pl. Aby sprawdzić kwotę nadpłaty, wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego, a następnie wybrać usługę "Zwroty Podatków". Tam znajdują się informacje m.in. o statusie i dacie dokonania zwrotu.

PIT (zdjęcie ilustracyjne) Rekordowe zwroty z podatku PIT. Ponad 17,5 mld złotych

Gdzie można złożyć PIT?

Już od 15 lutego w aplikacji Twój e-PIT dostępne jest rozliczenie PIT. Podatnicy do 2 maja mogą również:

  • doręczyć PIT w formie papierowej do odpowiedniego urzędu skarbowego;
  • wysłać PIT listem poleconym;
  • wypełnić interaktywny formularz dostępny w e-urzędzie skarbowym.

Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym KPMG w Polsce, zaapelował w "Studiu Biznes", aby przy wypełnianiu deklaracji PIT dokładnie sprawdzać, czy ulgi, które w przeszłości były wykorzystywane, nadal są aktualne. - Urząd jest tak dobry, że automatycznie wprowadza np. ulgę na dzieci. Może się okazać, że już nie spełniamy warunków - podkreślał w programie Gazety.pl.

Więcej o: