Niemcy zaczynają wielki strajk, dotknie też lotniska. Protestującym chodzi o jedno. Inflacja w tle

W poniedziałek dwa największe związki zawodowe w Niemczech rozpoczynają ogromny strajk. Akcja dotyczy transportu, można spodziewać się utrudnień dla podróżujących pociągami i samolotami. Strajkujący mają jeden postulat: chcą podwyżki pensji w związku z wysoką inflacją.

Kolej, metro, autobusy, porty i lotniska. To ma być największy taki strajk od dekad. Tysiące pracowników sektora publicznego, zatrudnionych w niemieckim transporcie, odeszło w poniedziałek 27 marca od stanowisk pracy na 24 godziny. Strajk rozpoczął się tuż po północy.

Zobacz wideo Inflacja na koniec roku wyniesie 8 proc.? Pytamy członka RPP

Niemcy. Wielki strajk w transporcie

Protest zorganizowały dwa główne związki zawodowe w tym kraju. Jeden z nich, Verdi, reprezentuje około 2,5 miliona pracowników transportu publicznego oraz zatrudnionych na lotniskach. Drugi, EVG, zrzesza około 230 osób pracujących w niemieckich kolejach państwowych - Deutsche Bahn.

W ostatnich tygodniach uwagę w Europie zwracają przede wszystkim ogromne strajki we Francji, związane z planowaną podwyżką wieku emerytalnego o dwa lata, z 62 do 64 lat. W Niemczech chodzi o coś zupełnie innego. Przekaz jest prosty: strajkujący chcą zarabiać więcej. 

Kolej niemiecka (zdjęcie ilustracyjne) Niemieckie koleje w ogniu krytyki. "Zapaść" w komunikacji z Polską

Związkowcy z Verdi domagają się podwyżki wynagrodzeń o 10,5 proc., czyli o przynajmniej 500 euro miesięcznie oraz wyższe dodatków dla zatrudnionych na lotniskach za pracę wieczorami i w święta. "Otrzymanie znacznej podwyżki jest kwestią przetrwania dla wielu tysięcy pracowników" - powiedział gazecie "Bild am Sonntag" Frank Werneke, szef związku zawodowego Verdi (cytujemy za Agencją Reutera). Z kolei EVG chce podniesienia pensji o 12 proc., czyli przynajmniej 650 euro miesięcznie. 

W tym drugim przypadku jest już reakcja pracodawcy, czyli Deutsche Bahn. Firma w niedziele stwierdziła, że strajk jest "całkowicie przesadny, bezpodstawny i niepotrzebny". 

Przełom ws. zakazu sprzedaży aut spalinowych Przełom ws. zakazu sprzedaży aut spalinowych

Inflacja w Niemczech wciąż wysoka

Inflacja w lutym (w ujęciu zharmonizowanym tak, by można było ją porównywać z innymi państwami UE) wzrosła mocniej niż się spodziewano i wyniosła 9,3 proc. rok do roku. Szczególnie mocno rosły (wciąż) ceny energii oraz żywności. Średnioroczna inflacja (już według metodologii krajowej) wyniosła w 2022 roku w Niemczech 7,9 proc. W Polsce pewnie chcielibyśmy taki poziom zobaczyć, bo u nas średnioroczny wzrost cen był w zeszłym roku na poziomie 14,4 proc., niemniej Niemcy zaliczyły swój powojenny rekord. 

Będą utrudnienia w niemieckim transporcie

Przywoływany już wcześniej szef Verdi powiedział publicznemu nadawcy Phoenix, że zdaje sobie sprawę z tego, że strajk boleśnie dotknie dojeżdżających do pracy i innych podróżnych, ale "ale lepszy jeden dzień napięcia z perspektywą osiągnięcia porozumienia płacowego niż tygodnie akcji protestacyjnej" - cytuje go Bloomberg

Deutsche Bahn postanowiło zupełnie wstrzymać ruch pociągów dalekobieżnych na czas protestu, odwołanych ma być tez wiele połączeń lokalnych. Według stowarzyszenia niemieckich lotnisk, efekty strajku ma odczuć około 380 tysięcy podróżnych. 

Więcej o: