Od kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wyliczał nowe (to kluczowe zastrzeżenie) emerytury na mniej korzystnych zasadach. Wszystko przez opublikowaną przez Główny Urząd Statystyczny najnowszą tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn.
ZUS od przyszłego miesiąca będzie uwzględniał nową tabelę, według której osoby kończące 65 lat będą statystycznie żyć o ponad rok dłużej. Będzie miało to istotny wpływ na wysokość emerytury - świadczenie wyliczone po 1 kwietnia w zależności od zgromadzonego kapitału będzie o 200-400 zł niższe niż gdyby zostało przyznane w marcu - podaje "Fakt", który przedstawił szczegółowe wyliczenia.
Tak zmieni się wysokość emerytur przy założeniu, że kapitał w ZUS wynosi 400 tys. zł:
Natomiast przy założeniu, że kapitał w ZUS wynosi 600 tys. zł, "straty" będą jeszcze większe:
ZUS podkreśla jednocześnie, że nie wszyscy emeryci po 1 kwietnia będą mieć wyliczane niższe emerytury. Osoby, które odroczyły moment złożenia wniosku o emeryturę, nie muszą się martwić.
Przyznając emeryturę, ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsza jest tablica obowiązująca w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ta, która obowiązywała z momencie, gdy ukończył on swój wiek emerytalny - i przyjmuje do obliczeń korzystniejszą z nich
- powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w rozmowie z "Faktem". Przypominamy też, że nowe tablice odnoszą się do nowych emerytur, czyli dotyczą osób, które dopiero planują przejście na emeryturę. Te świadczenia, które już są przyznane, nie spadną.
Wróćmy jeszcze do dokumentu opublikowanego w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny opublikował. Najnowsza tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn pokazuje, ile przeciętnie przeżyje jeszcze osoba w danym wieku, gdyby proces wymieralności przebiegał tak, jak w ostatnim roku (czyli dla tablic w 2022 r.).
Tablica jest podstawą do przyznania przez ZUS emerytury na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia br. do 31 marca 2024 r. Wysokość świadczenia wylicza się, dzieląc podstawę (najprościej rzecz biorąc to zgromadzony kapitał w ZUS plus ewentualnie tzw. kapitał początkowy) właśnie przez średnie dalsze trwanie życia z tablicy dla osoby w danym wieku. Detale wyliczania wysokości emerytur są oczywiście bardziej skomplikowane (można np. skorzystać nie z najnowszych tablic, ale starszych, obowiązujących w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego - jeśli są lepsze z punktu widzenia emeryta), ale generalnie tak to wygląda. Tablice są także stosowane przez ZUS to prognozowania wysokości hipotetycznej emerytury - wyjaśniał Mikołaj Fidziński w Next.gazeta.pl.
Z najnowszej tablicy wynika, że osoba (dane są łączne dla kobiet i mężczyzn) w wieku równo 60 lat przeżyje jeszcze średnio 254,3 miesiąca, tj. nieco ponad 21 lat. Czyli średnio rzecz biorąc umrze w wieku 81 lat i 2-3 miesięcy. Osoba w momencie swoich 65. urodzin ma przed sobą jeszcze średnio 210 miesięcy życia (17,5 roku, czyli średnio rzecz biorąc umrze w wieku 82,5 roku), zaś równo 70-latka/70-latek przeżyje jeszcze blisko 170 miesięcy (ponad 14 lat).
Ile wynoszą emerytury i jak będą rosnąć? Czyje świadczenia wzrosną najmocniej? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/emerytury