Ulga mieszkaniowa 2023. Co można odliczyć od podatku? Do kogo jest skierowana?

Głównym celem ulgi mieszkaniowej jest zwolnienie z opodatkowania dochodów, które uzyskaliśmy ze sprzedaży nieruchomości. Niewiele osób wie jednak, że daje ona jeszcze jedną korzystną możliwość. Za jej pomocą odliczymy od podatku sporą gamę sprzętów AGD. Na jakich zasadach się to odbywa? Podpowiadamy.

Ulga mieszkaniowa skierowana jest do osób, które sprzedały swoją nieruchomość, a zdobyte w ten sposób środki ulokowały w innym celu mieszkaniowym. Poza korzystniejszymi warunkami rozliczenia, pozwala ona na odliczenie od podatku różnego rodzaju sprzętów AGD. Aby z niej skorzystać, najpierw trzeba jednak spełnić szereg warunków.

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

Ulga mieszkaniowa 2023 nie dla wszystkich. Komu dokładnie przysługuje?

Beneficjentami ulgi mieszkaniowej mogą zostać osoby, które w ciągu ostatnich trzech lat sprzedały nieruchomość, a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyły na tak zwane cele mieszkaniowe. Pośród wymagań znajdziemy jednak jeden mały haczyk. Z programu wyłączono bowiem osoby, które sprzedawaną nieruchomość posiadały od ponad 5 lat wstecz (nie ma tu znaczenia czy została ona przez nie otrzymana w spadku, czy po prostu zakupiona). Opcja wykorzystania ulgi ma również swoje ograniczenie czasowe. Na odliczenie od podatku sprzętów AGD mamy trzy lata od końca roku podatkowego, w którym sprzedaliśmy naszą nieruchomość.

Odliczenie od podatku sprzętów AGD [LISTA]

Środki pozyskane przez nas ze sprzedaży nieruchomości powinny zostać przeznaczone na zakup innego domu lub mieszkania, ale równie dobrze możemy je również wydać na działkę pod budowę budynku mieszkalnego czy spółdzielcze prawo do własności. Jedną z opcji są także sprzęty AGD. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy objętych odliczeniem od podatku:

  • pralka, lodówka, zmywarka;
  • płyta indukcyjna, piekarnik, kuchenka elektryczna, kuchenka gazowo-elektryczna, kuchenka gazowa, okap;
  • meble będące elementem zabudowy kuchennej;
  • meble o trwałym związku z lokalem mieszkaniowym, robione na zamówienie (np. szafy wnękowe);
  • szafka pełniąca funkcję mocowania umywalki w ramach kompletu;
  • oświetlenie sufitowe i ścienne wewnętrzne.

O tym, co podlega odliczeniu od podatku w ramach ulgi mieszkaniowej, mówi Interpretacja Ogólna Nr DD2.8202.4.2020 Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 13 października 2021 r. w sprawie stosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z kwalifikacją niektórych wydatków poniesionych na remont i wykończenie nieruchomości jako wydatków stanowiących realizację celu mieszkaniowego.

Więcej o: