Francuska Prokuratura Finansowa przeprowadziła we wtorek (28 marca) przeszukania w paryskich siedzibach pięciu banków: Societe Generale, BNP Paribas, Exane, Natxis i brytyjskiego HSBC - poinformował dziennik "Le Monde". Śledczy sprawdzają, czy banki ułatwiały swoim zagranicznym klientom unikanie płacenia podatku od dywidend. Przeszukania zaczęły się o godzinie 9:30 i trwały do około południa. Udział w nich wzięło 160 śledczych z francuskiej Służby Dochodzeniowej ds. Finansów (SEJF), 16 francuskich sędziów oraz kolejnych sześciu z niemieckiej Kolonii.
Dziennik "Le Monde" dodał, że największe francuskie banki znajdują się na celowniku organów podatkowych od 2017 roku, a wtorkowa kontrola odbyła się w związku ze śledztwem wszczętym w roku 2021.
"Postępowania prawne są wynikiem ujawnionego przez 'Le Monde' w 2018 roku skandalu finansowego 'CumCum', w wyniku którego państwo traci co roku kilka miliardów euro wpływów z podatków. Za tą łacińską nazwą kryje się rozpowszechniona w instytucjach finansowych praktyka polegająca na ustawianiu skomplikowanych operacji na rynkach w celu obejścia podatku od dywidend należnego akcjonariuszom spółek notowanych na giełdzie" - wyjaśnia francuska gazeta.
Bank Societe Generale potwierdził w rozmowie z Agencją Reutera, że przeszukanie odbyło się, ale odmówił komentarza w sprawie. Pozostałe zamieszane instytucje nie odpowiedziały jeszcze na pytania dziennikarzy.