Paryż. Przeszukania w siedzibach pięciu banków. Prokuratura bada aferę cum-ex

Śledczy przeszukali we wtorek paryskie siedziby pięciu banków, w tym Societe Generale i BNP Paribas. Jak podała w oświadczeniu francuska prokuratura, dochodzenie jest związane ze skandalem podatkowym zwanym "CumCum" lub "Cum-ex".

Francuska Prokuratura Finansowa przeprowadziła we wtorek (28 marca) przeszukania w paryskich siedzibach pięciu banków: Societe Generale, BNP Paribas, Exane, Natxis i brytyjskiego HSBC - poinformował dziennik "Le Monde". Śledczy sprawdzają, czy banki ułatwiały swoim zagranicznym klientom unikanie płacenia podatku od dywidend. Przeszukania zaczęły się o godzinie 9:30 i trwały do około południa. Udział w nich wzięło 160 śledczych z francuskiej Służby Dochodzeniowej ds. Finansów (SEJF), 16 francuskich sędziów oraz kolejnych sześciu z niemieckiej Kolonii. 

Zobacz wideo Inflacja nadal nam zagraża? "Nie wiemy, jak zachowają się banki centralne"

Paryż. Śledczy weszli do siedzib pięciu banków. To część śledztwa ws. afery CumCum

Dziennik "Le Monde" dodał, że największe francuskie banki znajdują się na celowniku organów podatkowych od 2017 roku, a wtorkowa kontrola odbyła się w związku ze śledztwem wszczętym w roku 2021.

"Postępowania prawne są wynikiem ujawnionego przez 'Le Monde' w 2018 roku skandalu finansowego 'CumCum', w wyniku którego państwo traci co roku kilka miliardów euro wpływów z podatków. Za tą łacińską nazwą kryje się rozpowszechniona w instytucjach finansowych praktyka polegająca na ustawianiu skomplikowanych operacji na rynkach w celu obejścia podatku od dywidend należnego akcjonariuszom spółek notowanych na giełdzie" - wyjaśnia francuska gazeta.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz Cum-ex - skandal podatkowy w Niemczech. Przeszukano maila Scholza

Bank Societe Generale potwierdził w rozmowie z Agencją Reutera, że przeszukanie odbyło się, ale odmówił komentarza w sprawie. Pozostałe zamieszane instytucje nie odpowiedziały jeszcze na pytania dziennikarzy.

Więcej o: