Rekordowy zwrot podatku. Mężczyzna dostał ponad 28 tys. złotych. Błąd fiskusa?

Zwrot podatku trafia już na konta podatników. Rekordzista, który skorzystał z aplikacji PitBot, pomagającej w rozliczeniu PIT, otrzymał ponad 28 tysięcy złotych. Podatnik skorzystał z wielu ulg, które przełożyły się na rekordowy zwrot.

Deklaracje PIT za 2022 rok można składać jeszcze przez ponad miesiąc. Termin ich złożenia mija 2 maja. Jeśli z zeznania wynika nadpłata podatku, urząd skarbowy zwróci ją podatnikowi: przelewem na konto bankowe, przekazem pocztowym lub wypłaci w urzędowej kasie. Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiadał na konferencji prasowej, że kwota zwrotów z podatku PIT w 2023 r. będzie istotnie wyższa niż 17,5 mld zł, które wcześniej szacował resort finansów. To znaczny wzrost względem 2022 roku, gdy w sumie zwrócono 10,5 mld zł. W poniedziałek Ministerstwo Finansów poinformowało, że złożono już ponad 5 mln deklaracji, a ponad 10 mld zł podatku zostało zwrócone. 

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Rekordowy zwrot podatku. Ponad 28 tysięcy złotych

Przedstawiciele aplikacji PitBot, która służy do rozliczania PIT w formie czatu ze sztuczną inteligencją, poinformowali, że jeden z użytkowników, który rozliczył się za pomocą tej aplikacji, otrzymał wyjątkowo wysoką kwotę zwrotu podatku. Według danych przesłanych next.gazeta.pl przy dochodach w wysokości 162 991 zł otrzyma on zwrot podatku opiewający na zawrotną sumę 28 568 zł. - Wspomniany użytkownik skorzystał w swoim rozliczeniu z ulgi na powrót oraz ulg rodzinnych. Pierwsza z nich dotyczy osób, które w ostatnim roku podatkowym zmieniły rezydencję podatkową z zagranicznej na polską. W ramach ulg dla rodziców uwzględniono ulgę 4+ oraz prorodzinną. Oznacza to zwolnienie podatkowe przychodów do 85 528 zł oraz zwrot podatku na każde dziecko. W przypadku czwórki pociech ulga wyniesie 6 924,12 zł oraz po 2700 zł na każde kolejne dziecko. W konkretnym, przytoczonym przykładzie, nasz użytkownik posiada właśnie czwórkę dzieci -  wyjaśnia Maciej Wawrzyniak, współzałożyciel aplikacji PitBot. 

Przedstawiciele aplikacji PitBot doradzają, by świadomie podchodzić do rozliczeń podatkowych i przeanalizować, czy nie warto skorzystać z przysługujących nam ulg. Możemy wyjść na tym podobnie jak opisany wyżej użytkownik. Przypominamy, że choć od wprowadzenia programu Twój e-PIT nie trzeba robić tego w ogóle, to warto z tej opcji skorzystać. Skarbówka rzeczywiście sama wypełnia PIT i po zakończeniu okresu rozliczeniowego zatwierdza go automatycznie, ale Urząd Skarbowy nie uwzględnia ulg podatkowych. Te należy wprowadzić ręcznie. Ponadto im szybciej zatwierdzimy zeznanie podatkowe, tym szybciej otrzymamy zwrot. 

Więcej o: