Trzynasta emerytura jeszcze przed Wielkanocą. Ale nie dla wszystkich

Część emerytów otrzyma "trzynastkę" jeszcze przed Wielkanocą, a dokładnie 31 marca. Generalnie jednak dodatkowe świadczenie będzie wypłacane sukcesywnie do 25 kwietnia.

ZUS poinformował w zeszły czwartek, że podjął decyzję o wcześniejszej wypłacie 13. emeryturury. Dzięki temu świadczenia roznoszone przez listonoszy trafią do odbiorców w całym kraju szybciej - podaje Poczta Polska. Oznacza to, że pierwsza wypłata 13. emerytury ma nastąpić 31 marca. Stanie się tak z tego powodu, że 1 kwietnia - kiedy zwyczajowo wypłacana jest trzynastka - wypada w sobotę. "Wcześniejsza wypłata obejmie również te osoby, które otrzymują świadczenie do 10. dnia miesiąca. Listonosze dostarczą środki jeszcze przez Wielkanocą" - podaje Poczta Polska w swoim komunikacie.

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

13. emerytura. Podano terminy wypłaty świadczeń

Kolejne terminy wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia przypadają na 5, 6, 10, 15, 20 i 25 kwietnia. Wielu seniorów otrzyma pieniądze jeszcze przed Wielkanocą. W tygodniu przed świętami trzynastki otrzymają osoby, które swoje świadczenia dostają 5., 6. i 10. dnia miesiąca. Z kolei emerytury i renty po Wielkanocy otrzymają seniorzy, którzy świadczenia dostawali 15. dnia miesiąca, a także 20. i 25. dnia. Podobnie jednak jak w przypadku 1 kwietnia, 15 kwietnia to sobota, a to oznacza, że trzynastka powinna trafić do seniorów dzień wcześniej. Wyjątek stanowią osoby pobierające świadczenie i zasiłek przedemerytalny. One 13. emeryturę otrzymają w maju. Dodatkowe świadczenia trafią za pośrednictwem Poczty Polskiej w sumie do 2 mln Polaków

Emerytura - zdjęcie ilustracyjne Pyrrusowa waloryzacja emerytur. Podwyżki po części wchłonie państwo

Ile wyniesie 13. emerytura? 

Osoby, których świadczenie po waloryzacji wyniesie do 916,49 zł brutto, otrzymają na rękę 1445,48 zł "trzynastki". Ale im wyższa emerytura, tym wyższy podatek. Przykładowo od kwoty świadczenia 2499,50 zł brutto, 13. emerytura wyniesie 1254,48 zł. Osoby uprawnione do otrzymania 13. emerytury nie muszą składać wniosku o jego wypłatę. Ważną informacją jest to, że "trzynastka" przysługuje także zadłużonym seniorom. Z tego świadczenia nie dokonuje się bowiem żadnych potrąceń ani egzekucji.

Więcej o: