Minister Buda: "Eliminujemy użytkowanie wieczyste w Polsce". Projekt ustawy przyjęty

Rząd przyjął zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z nowymi przepisami m.in. firmy, osoby fizyczne, czy spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły uzyskać na własność te grunty, które dotychczas pozostawały w ich użytkowaniu wieczystym.

W środę 29 marca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jak podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda, ustawa wyeliminuje użytkowanie wieczyste w Polsce.

Zobacz wideo Kaźmierczak: Przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem ludzi do pracy i presją płacową

Rząd przyjął projekt ustawy eliminującej użytkowanie wieczyste

- Ustawa wprowadza nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Pozwoli on wyeliminować ryzyko udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej, a przedsiębiorcom pozwoli skorzystać z możliwości rozliczenia wartości gruntu w dostępnym limicie pomocy de minimis - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na konferencji prasowej odbywającej się po posiedzeniu rządu. Według polityka przepisy te mają wyeliminować nie tylko niepewność wynikającą z terminowego charakteru prawa, ale także obciążenia finansowe, na które narażeni są co roku użytkownicy wieczyści. 

Obecny na konferencji premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska jest jedynym krajem w Europie, który posługuje się takim prawem pozostałym po czasach komunistycznych. Według danych podawanych podczas spotkania prasowego, w Polsce obecnie jest ponad 400 tys. nieruchomości w użytkowaniu wieczystym. - Cały ten przepis będzie dotyczył ok. 450 tys. podmiotów. Wprowadzamy wolnościowy standard prowadzenia działalności gospodarczej. Zostanie umożliwione uzyskanie na pełną własność gruntów, które przez wiele lat mają w użytkowaniu wieczystym - podkreślił premier Morawiecki.

Rząd oferuje dobrowolne nabycie gruntu

Projekt zakłada, że nowy model odpłatności za grunt dotyczyć będzie przedsiębiorców, w tym zarówno dużych firm, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych, osób fizycznych, czyli np. właścicieli garaży, spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych, a także mieszkańców osiedli. Przedstawiciele rządu podkreślają jednak, że nabycie takiego gruntu nie będzie obowiązkowe, a jedynie dobrowolne. Osoby, które nie będą chciały płacić za własność, nie zostaną do tego zmuszone prawnie.

Więcej o: