- Proszę pamiętać, że jesteśmy po czasie pandemii. Przez de facto dwa lata wiele osób nie wyrabiało dokumentów. Dziś, chcąc wyjechać za granicę, tam, gdzie jest potrzebny paszport, po prostu wiele osób składa te wnioski paszportowe. Jest to dużo więcej wniosków niż w poprzednich latach, i także przed pandemią. Są to rekordowe ilości - mówił w RFM FM wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. W województwie mazowieckim każdego dnia wpływa ponad 1000 wniosków, a kolejki do jego odbioru są gigantyczne. - Od zeszłego roku notujemy rekordowe zainteresowanie uzyskaniem dokumentów paszportowych - potwierdza także wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Zainteresowanie paszportami wzrosło bowiem w całym kraju.
Poprzyjmy te cytaty liczbami. RMF FM podaje, że w styczniu i lutym zeszłego roku w Mazowszu przyjęto łącznie 47 959 wniosków, a w analogicznym okresie tego roku - 67 448, a więc o 20 tysięcy więcej. Z kolei w Krakowie w styczniu złożono 7057 wniosków, a w lutym - 7389, czyli łącznie 14 446. W roku 2022 w tymże okresie złożono kolejno 5 037 i 6 460 wniosków, czyli w sumie 11 497. To prawie 3 tys. wniosków więcej niż w analogicznym okresie rok temu (to wzrost o ok. 30 proc.). Dyrektorka Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Magdalena Szewczuk-Szturc także zauważa tendencję wzrostową i podaje, że w 2021 roku przyjęto ponad 140 tys. wniosków paszportowych, a ubiegłym roku było ich już blisko 265 tys. Problem ten jest więc ogólnokrajowy.
Z tego powodu placówki m.in. w Krakowie, Katowicach, Bielsku-Białej czy Częstochowie ogłaszają tzw. soboty paszportowe. Podczas nich będzie można złożyć wniosek o wydanie paszportu lub odebrać gotowy dokument również w sobotę. W Małopolsce - łącznie do lipca zaplanowano 7 "paszportowych sobót". Rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego Alina Kucharzewska podaje, że w samym zeszłym roku zrealizowano 11 takich sobót, a w tym roku ma być podobnie. - Robimy wszystko, choćby przedłużając godziny pracy urzędów lub wprowadzając dodatkowe dni, tak zwane soboty paszportowe, aby jak najszybciej można było nadrobić te zaległości, i żeby nasi obywatele mieli możliwość szybkiego wyrobienia dokumentu - mówił w RMF FM Paweł Szefernaker.
Urzędy, obok sobót paszportowych, oferują również możliwość zarezerwowania terminu wizyty z wyprzedzeniem, ale liczba wizyt jest ograniczona. Zapewne jest o to trudno, zwłaszcza biorąc pod uwagę zainteresowanie paszportami. Przypomnijmy, że czas oczekiwania na wydanie paszportu to maksymalnie 30 dni. Można również złożyć wniosek o przyspieszenie, ale nie gwarantuje on wydania paszportu we wcześniejszym terminie.
- Mimo tak dużego obłożenia pracą zawsze dochowujemy 30-dniowego terminu na wykonanie paszportu - zapewniał wojewoda małopolski Kmita, ale i tak radzimy nie czekać z wyrobieniem paszportu na ostatnią chwilę.