Dłuższy urlop na majówkę. Jak rozplanować dni, żeby zyskać więcej czasu wolnego?

Wiosna niesie ze sobą wiele okazji do odpoczynku. Po świętach przychodzi czas na majówkę, którą można wydłużyć, aby spędzić długi urlop. Odpowiednio wykorzystując dni wolne w zestawieniu z majówką, można zyskać nawet ponad tydzień wolnego czasu od pracy. Jak zaplanować majówkę 2023, aby mieć dłuższy urlop?

Tegoroczne Święto Pracy, obchodzone jak co roku 1 maja, rozpocznie urlop majowy od poniedziałku. To sprawi, że majówka nie pokryje się ze standardowymi dniami wolnymi, występującymi w weekend i w praktyce dla wielu Polaków rozpocznie się wcześniej.

Zobacz wideo Tarcza 4.0. Czy pracodawca może nas wysłać na przymusowy urlop?

Jak przedłużyć majówkę 2023? Urlop może być znacznie korzystniejszy

W tym roku, tuż przed Świętem Pracy, kalendarzowo wypadnie weekend. Podczas planowania wyjazdu można uwzględnić 29 kwietnia za początek urlopu, dzięki czemu można zyskać dodatkowe dwa dni odpoczynku. Jeśli zdecydujemy się wykorzystać jeden z trzynastu przysługujących w ciągu roku dni wolnych na spędzenie 2 maja poza pracą, zyskamy łącznie pięciodniowy urlop.

W przypadku, kiedy planujemy wyjazd zagraniczny lub substytut wakacji, istnieje sposób na wydłużenie go. Jest nim wzięcie urlopu 4 i 5 maja. Wtedy kolejne dwa weekendowe dni przypadające na 6 i 7 maja wejdą w skład długiego, dziewięciodniowego wypoczynku. Oczywiście w takiej sytuacji są osoby, które nie pracują w weekend.

Marzec w 2023 jest miesiącem z największą liczbą dni pracujących w 2023 roku, ponieważ jest ich aż 23. Pocieszającym dla wielu jest fakt, że w kwietniu roboczych dni jest jedynie 19, co stanowi najkrótszy okres w całym obecnym roku.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy będą kolejne dni wolne od pracy w 2023 roku?

Po urlopie majowym nadejdą kolejne dni ustawowo wolne od pracy. Pierwszy z nich również będzie w maju.

  • 28 maja wypadną Zielone Świątki w niedzielę;
  • 8 czerwca - Boże Ciało w czwartek;
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny we wtorek;
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych w środę;
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości w sobotę;
  • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia w poniedziałek;
  • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia we wtorek.

Warto pamiętać, że za święto, które wypada kalendarzowo w sobotę lub inny dzień wolny od pracy, pracodawca ma obowiązek dać pracownikowi dzień wolny. Prawnie reguluje to wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r. Kolejną okazją do wykorzystania tego faktu będzie Narodowe Święto Niepodległości przypadające 11 listopada w sobotę.

Więcej o: