Kwalifikacja wojskowa pierwotnie miała odbyć się w dniach od 3 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku. Jednak Ministerstwo Obrony Narodowej wydało rozporządzenie, które zmieniło termin kwalifikacji wojskowej. Dlaczego? Ponieważ w tym czasie odbędą się egzaminy maturalne. Osoby, które mogą zostać wezwane na ćwiczenia wojskowe, powinny zapamiętać więc nowy termin - kwalifikacja wojskowa będzie trwała od 17 kwietnia do 21 lipca.
Kwalifikację wojskową przeprowadzi 390 powiatowych komisji lekarskich, do których będzie musiało się zgłosić 230 tys. osób, nie tylko dziewiętnastolatków. Zgodnie z projektem rozporządzenia wezwanie mogą dostać:
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności;
Wezwania do wojska może otrzymać nawet 200 tys. osób. Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji podkreślało, że ta liczba nie musi zostać w pełni zrealizowana. Powołania na ćwiczenia wojskowe będą dotyczyły głównie osób, którym zostały nadane przydziały mobilizacyjne, ale nie tylko - wezwania mogą dostać także osoby bez odpowiedniego przeszkolenia.
Jakie zawody mogą zostać objęte ćwiczeniami? Jak tłumaczył szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś, powołania będą dotyczyć maksymalnie 3 tys. osób bez szkolenia. Wyjaśniał, że na dwudniowe ćwiczenia mają być powoływanie osoby o specjalnościach ważnych z punktu widzenia wojska, m.in. lekarze, informatycy, kierowcy i prawnicy. Ćwiczenia z udziałem tych osób mają polegać na "zapoznaniu ze sprzętem wojskowym i nadaniem przydziału mobilizacyjnego do konkretnej jednostki".
Zgodnie z opublikowanym projektem rozporządzenia dotyczącym liczby osób, które mogą zostać wezwane do odbycia czynnej służby wojskowej w 2023 r., przewidziano powołanie:
Obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej może odroczyć osoba, która:
Mają one jednak charakter czasowy i trwają do wygaśnięcia ich przyczyny.
Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji informuje, że ćwiczenia wojskowe mogą być:
Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: