Z usług można skorzystać w dowolnym terminie, czyli także po 31 marca. Bonem turystycznym można zapłacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym lub rekreacyjnym na terenie Polski. Przyjmuje go około 26 tysięcy podmiotów, a ich lista jest dostępna na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.
Listę można sprawdzić pod TYM adresem. Należy jednak upewnić się, czy dana instytucja da radę przyjąć dziś - w piątek 31 marca - bon do realizacji. Rodzinny park w Trzciankach w województwie lubelskim powiadomił np. na Facebooku, że dziś o godz. 20:00 wstrzymuje możliwość składania nowych zamówień na bon turystyczny. "Potrzebujemy czasu na realizację istniejących zamówień" - czytamy. Natomiast EnergyLandia apeluje, aby nie czekać z realizacją bonu i zrobić to jak najszybciej. "Wówczas dacie naszym konsultantom możliwość na jak najszybszą ich realizację" - podkreślono. Niżej w tekście znajdziecie informacje, co jest potrzebne, by wykorzystać bon.
Do tej pory z płatności skorzystało około 90 procent uprawnionych. Do wykorzystania pozostało około 500 tys. bonów - mówiła w czwartek w Polskim Radiu 24 prezeska ZUS profesorka Gertruda Uścińska. Jak dodała, płatność bonem turystycznym jest bardzo prosta. - Płacimy telefonem, otrzymujemy odpowiednie kody, które dostaje także podmiot uprawniony - wskazała.
Wcześniej Polska Organizacja Turystyczna przekazywała, że w ciągu 6 tygodni zimowych ferii w całej Polsce zrealizowano ponad 40 tysięcy transakcji bonem turystycznym, a do podmiotów turystycznych w całym kraju wpłynęły ponad 43 mln złotych. Największy ruch turystyczny i największą liczbę płatności Polskim Bonem Turystycznym w okresie zimowych ferii odnotowała Małopolska, gdzie do podmiotów turystycznych wpłynęło prawie 11,7 mln złotych płatności bonami turystycznymi. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa mazowieckie, pomorskie i dolnośląskie.
Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE ZUS. Polski Bon Turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Powstał jako forma wsparcia dla polskich rodzin w związku z trudną sytuacją gospodarczą, wywołaną epidemią koronawirusa. Świadczenie jest przyznawane na każde dziecko do 18. roku życia, w tym dzieci z niepełnosprawnością. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 złotych, czyli łącznie jest to kwota 1000 zł. Aby skorzystać z bonu turystycznego, należy posiadać profil na PUE ZUS.
Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: