Bon turystyczny 2023. To już ostatni dzień, nie ma na co czekać! Nawet 1000 zł na dziecko

To już ostatni dzień, żeby pobrać bon turystyczny, którym można zapłacić między innymi za usługi hotelarskie. Świadczenie w formie bonu w wysokości 500 złotych przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Natomiast w przypadku dzieci z niepełnosprawnością jest to 1000 złotych. Niektóre firmy apelują, aby jak najszybciej zrealizować bon.

Z usług można skorzystać w dowolnym terminie, czyli także po 31 marca. Bonem turystycznym można zapłacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym lub rekreacyjnym na terenie Polski. Przyjmuje go około 26 tysięcy podmiotów, a ich lista jest dostępna na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Listę można sprawdzić pod TYM adresem. Należy jednak upewnić się, czy dana instytucja da radę przyjąć dziś - w piątek 31 marca - bon do realizacji. Rodzinny park w Trzciankach w województwie lubelskim powiadomił np. na Facebooku, że dziś o godz. 20:00 wstrzymuje możliwość składania nowych zamówień na bon turystyczny. "Potrzebujemy czasu na realizację istniejących zamówień" - czytamy. Natomiast EnergyLandia apeluje, aby nie czekać z realizacją bonu i zrobić to jak najszybciej. "Wówczas dacie naszym konsultantom możliwość na jak najszybszą ich realizację" - podkreślono. Niżej w tekście znajdziecie informacje, co jest potrzebne, by wykorzystać bon.

Zobacz wideo Waloryzować 500+ czy też nie? Pytamy twórcę programu 500+

Bon turystyczny 2023. Nie wszyscy Polacy skorzystali ze świadczenia

Do tej pory z płatności skorzystało około 90 procent uprawnionych. Do wykorzystania pozostało około 500 tys. bonów - mówiła w czwartek w Polskim Radiu 24 prezeska ZUS profesorka Gertruda Uścińska. Jak dodała, płatność bonem turystycznym jest bardzo prosta. - Płacimy telefonem, otrzymujemy odpowiednie kody, które dostaje także podmiot uprawniony - wskazała.

Wcześniej Polska Organizacja Turystyczna przekazywała, że w ciągu 6 tygodni zimowych ferii w całej Polsce zrealizowano ponad 40 tysięcy transakcji bonem turystycznym, a do podmiotów turystycznych w całym kraju wpłynęły ponad 43 mln złotych. Największy ruch turystyczny i największą liczbę płatności Polskim Bonem Turystycznym w okresie zimowych ferii odnotowała Małopolska, gdzie do podmiotów turystycznych wpłynęło prawie 11,7 mln złotych płatności bonami turystycznymi. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa mazowieckie, pomorskie i dolnośląskie.

Bon turystyczny 2023 to nawet 1000 zł na dziecko

Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE ZUS. Polski Bon Turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Powstał jako forma wsparcia dla polskich rodzin w związku z trudną sytuacją gospodarczą, wywołaną epidemią koronawirusa. Świadczenie jest przyznawane na każde dziecko do 18. roku życia, w tym dzieci z niepełnosprawnością. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 złotych, czyli łącznie jest to kwota 1000 zł. Aby skorzystać z bonu turystycznego, należy posiadać profil na PUE ZUS.

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: